Yüregir ilçesi

10 Mart 2018 Yazan  
Kategori ŞEHİRLER VE İLÇELER

Yüregir  İlçesi genel bilgiler
Yüzölçümü: 1538 km2dir.
İlçenin nüfusu : 421.455 kişi  (2014 yılı erilerine göre)
Adana’ya 27 km uzaklıktadır. Doğusunda Ceyhan , güneydoğusunda Yumurtalık ,güneyinde Karataş,güney batısında Seyhan, güneybatısında Mersin ili, batısında Seyhan, kuzeybatısında Karaisalı, kuzeyinde de Karaisalı ile İmamoğlu ilçeleri ile çevrilidir.

Yüreğir ilçesi topografik açıdan kuzeyde dağlık, güneyde de ovalık alan
olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İlçe merkezi ovalık alandadır. İklimi tipik Akdeniz
ikliminin özelliklerini taşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.

Yüreğir ilçesi tarım topraklarının tarım dışı amaçlarla kullanım sorununun yoğun
olarak yaşadığı yerlerden biridir. Kentsel yerleşim ve özellikle sanayi kuruluşları plansız ve
kontrolsüz bir şekilde bu gün önemli bir miktar tarım toprağının elden çıkmasına neden
olmuştur.

Yüreğir ekonomi :
Yüreğir ilçesi ülkenin en verimli tarım arazilerine yakın olması sebebiyle geniş bir yerleşim birimi olarak ekonomik hayata katkı sağlamıştır. Tarımsal çalışma ve tarıma bağlı sanayileşme hamleleri, ilçenin gelecekteki tarihini belirleyen kavşak noktaları olmuştur.

Özellikle de verimli tarım arazisine yakın olması ve endüstri ürünlerinin arasında en önemli ürünlerden biri sayılan pamuk ürününün yetiştirilebilirliği, beraberinde tarım arazilerinde pamuk yetiştirme alanlarında yoğunlaşmayı yaratmıştır. Hammaddelerini yakın tarım arazilerinde yetiştirilen pamuk ürününden alan bu ticari işletmeler, tekstil alanında ciddi yatırımlar yaparak üretim güçlerini arttırmışlardır.

YÜREGİR TARİHİ
İsmini M.S.1250-1352 Yılları arasında Türk Oğuz boyundan üçoklara ait Yüreğir aşiretinin buraya yerleşmesinden dolayı almıştır.

Yüreğir’in en önemli eseri Ceyhan nehri kıyısında bugün Yakapınarı’nın bulunduğu yerde kurulan Misis Antik Kenti, Roma ve Memluk Döneminde önemini korumuştur. Ceyhan nehri üzerinde IV. yüzyılda Bizans imparatoru Flauius Constantinus tarafından yaptırılan Misis Köprüsü’nün yakınındaki, Roma bazilikası, su kemeri, stadyum, hamam, kervansaray ve mescit görülebilir.

Adana merkez ilçesinden 05.06.1986 tarihinde ayrılarak ayrı bir ilçe olmuştur.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!