Turuva atının kısa öyküsü

06 Haziran 2018 Yazan  
Kategori TARİHİ BİLGİLER

TURUVA ATININ ÖYKÜSÜ
Antik Truva şehrinin kralı olan Priamos’un oğlu Paris, Menelaus’un genç ve güzel karısı güzel Helena aşık olur. Aşk tanrıçası Afrodit’in yardımlarıyla Sparta Helen’i Truva’ya kaçırır. Kral Menelaus’un kardeşi Agamennon Truva’ya saldırır ve Truva savaşları başlar.

Nifak Tanrıçası Erins’in saçtığı nifak tohumları yeşermiş ve Akatlarla Troyalılar karşı karşıya gelmişlerdir.
Truvalılar ise Anadolu’daki diğer güçleri yanlarına alarak savunmaya geçerler. Savaş yıllarca sürer. Kesin bir sonuç çıkmayınca Akhalılar kurnaz bir strateji benimserler. Odysseus’un fikirleri sonucunda tahtadan dev bir at yaparlar. Odysseus ve bir çok iyi asker atın içine gizlenirler ve ordunun kalanı gözden uzaklaşır.

Bunun üzerine Akhaların kaçtığına inanan Troyalılar tahta atı içeriye alarak eğlenmeye başlarlar
Truvalılar tahta atı içeri alırlar. Bu sırada zafer eğlenceleri başlar. İçkinin de etkisiyle iyice zayıf düşen Truva ordusu birden karşısında dev tahta atdan çıkan savşçı Akhalıları bulur. Eş zamanlı olarak Akhalı ordusu gizlice tekrar Truva kapılarına yanaşmıştır. Atdan çıkan askerler onları da içeri alır ve Truvalıları avlarlar. Şehri yakıp yıkarlar. Kral Menelaus’da karısı Helen’i de alıp memleketlerine dönerler.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!