Sağlık için Vişne

24 Haziran 2018 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

VİŞNE NEDİR FAYDALARI NELERDİR
Vişne: Kiraza benzeyen ancak ondan çok daha küçük taneli ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan vişne, A ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Kiraz vişne ile benzer özellikler taşır.

Vişnenin Faydaları: Vücudu ve mideyi kuvvetlendirir. Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür ve idrar söktürür. İshali keser. Vücuda rahatlık verir. Susuzluğu giderir. Öksürüğe iyi gelir. Ağrıları dindirir. İltihap gidericidir. Uyku düzensizliğinde faydalıdır.

Vişneden nasıl yararlanabiliriz .Meyvesi, meyve sapları ve vişne ağacının kabukları kullanılır. Vişne reçeli ve vişne suyu farklı tadıyla severek tüketilen besinlerdir. Tıbbi açıdan kabukları ateş düşürücüdür. Sapları ise idrar söktürücü olarak kullanılır.

* Genç kalmanın en doğal yollarından biri olan vişne ekşi tadıyla ağzımızı biraz bursa da oldukça sevilen bir meyve.

* Kirazın, ekşi akrabası vişneye bordo renklerini veren pigment, vücudu hastalıklara karşı koruyor

* Kırmızı- bordo renklerini veren antioksidan antoksiyanin maddesi vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

* Kanser ve kalp hastalıklarının oluşumuna engel oluyor; yaşlanma sürecini yavaşlatıyor. Vişne antoksiyanin maddesi bakımından daha da zengin.

* Taze kiraz ve vişne potasyum, C vitamini ve B vitaminleri bakımından zengin.

* ABD Teksas’ta yapılan bir araştırmaya göre vişne yüksek oranda “melatonin” de içeriyor.

* Melatonin doğal olarak vücut tarafından da salgılanan, uykuyu düzenleyen ve yaşlanma sürecini zayıflatan bir antioksidan. Vişne yemek melatonin vücutta melatonin seviyesini yükseltiyor.

* Vişnenin diyabet hastalığında şeker seviyesini düşürdüğü, kolon kanserini engellemeye yardımcı olduğu, kas yaralanmalarında ağrıyı azalttığı iddia ediliyor. Gelenesel tıp uygulamalarında gut hastalığının önlenmesi için kullanılıyor.

* Bu meyvelerden en iyi şekilde faydalanmak için çiğ yenilmeleri gerekiyor.

* Vişnenin zeka açıcı bir etkisi de var. Gelin vişne ile hazırlanmış zeka açan bir karışım hazırlayalım birlikte.

Bu meyvenin suyu ağrıyan kaslara, uykusuzluğa ve daha pek çok şeye iyi geliyor. Suyu ağrıyan kaslara, uykusuzluğa ve daha pek çok şeye iyi geliyor.

* Taze ya da donmuş vişneyle yapılan tartlar da aynı besin öğelerini içeriyor. 250 ml’lik vişne suyunu 240 gram taze vişne ya da 120 gr kuru vişneyle değiştirerek tüketebilirsin.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!