Roman yazmak

15 Temmuz 2018 Yazan  
Kategori EDEBİYAT

Romanmı yazdınız ?
Her insanın kendisine göre uğraşları hobileri vardır. Kimi insan seyahat etmeyi, kimisi şarkı söylemeyi,kimisi balık tutmayı,kimisi her fırsatta şiir yazmayı, kimisi fotoğraf çekmeyi
hobi olarak benimsemiştir. Hobi olmazsa olmazımız dır.Bende okumayı yazmayı severim. Yıllarca en çok uğraş verdiğim şeylerin başında yazmak gelir.

Yazma aşkı bende günlükle başladı. Tabi arkasından gençlik icabı sevme sevilme faslı girince şiir e ağırlık verdim. Zamanla yazdığım şiirlerin bir birine benzediğini fark edince şiir yazma hevesim kaçtı. Fakat günlük yazmaya devam ettim. Güzel insanlar ve okuduğum kitaplarında tesiriyle bir hayal dünyası kurmaya başlamıştım.

Yastığa başımı koyduğum zaman hükümdarı kendimin olduğu ap ayrı bir hayal dünyasının temellerini kurmaya başlıyordum. Bu hayaller bazen rüyaya dönüşüp bazen de sonu hüsranla biten bir kabusa da dönüşebiliyordu.

Zamanla yazdığım günlükler ve kurduğum düşler beni bunları birleştirerek hikayeler yazmaya teşvik etmeye başlamıştı. Derken ilk hikayemi yazdım. Arkası geldi. Bir kaç tane kısa denemem olmuştu.İzmir’de oturan sevgili Seher halam bize misafirliğe geldiğinde yazdıklarımı ona gösterdim. Okudu mu? Okuma dımı? hatırlamıyorum ama henüz on altı on yedi yaşlarındaydım, bana sen ilerde büyük bir yazar olacaksın diye güven aşılayıp koltuklarımı kabarttığını hiç unutmam.

Evlenip çoluk çocuğa karışıp, geçim derdine düşünce, yazmaya fırsat bulamaz olmuştum.Ama okumaya asala ara vermedim. Şule Yüksel Şenler hanım efendinin yazdığı bana göre tüm zamanların en güzel romanının okuyunca içimdeki yazma aşkı depreşti. Bu arada yaşımızda kırklara dayanmıştı. Her insanın yaşamının bir nevi roman olduğunu göz önüne alacak olursak kimi insanların yaşamı o kadar olaylı, acılı yada hareketli geçiyor ki,bundan da bir kaç roman elde etmek mümkündür.Bende çok şeyler yaşadım herkes gibi.
Fakat son dönemlerde aldığım romanlar bana tatsız tuzsuz yemek gibi gelmeye başlayınca kolları sıvadım.

Biraz yaşadıklarım birazda hayal ettiklerimi birleştirince ortaya bir şeyler çıktı.İlk çalışmamı tamamlamak iş güç yüzünden yaklaşık üç yılımı aldı. Üstelik tamamını el yazısıyla yazdım.
Daha sonra çocukların ısrarıyla eve aldığımız bilgisayar ile işi kolaylayıp kararlı bir şekilde ilk romanımı tamamlamıştım.

Bütün bunları neden yazdın derseniz siz siz olun sakın roman yazıp emek ve vakit harcamayın demek için. Nedeni çok basit. Çünkü varlıklı değilseniz,size destek olacak bir yayıncı tanıdığınız yoksa, yazdığınız kitabı bastıra bilmek için sıkı durun tam dört bin lirayı gözden çıkaracaksınız.Yada o kadar çok yetenekli olacaksınız ki : Aylarca hatta yıllarca yayın evlerinden gelecek olumlu bir haberi bekleyesiniz.Nasıl ? Halen yazmaya kararlımısınız?
Bir yandan verdiğiniz onca emek,karşılık bekler ken cebinizden çıkması istenen dört bin lira. Sonuç mu? Şayet kitabınız ilk baskıyı bitirip te ikinci baskıya geçerse size ödenecek olan sadece yüzde on beş telif hakkı. Birde dört bin liraya karşılık size vermeyi vaat ettikleri bin adet roman. Eviniz geniş yada bodrum katınızda varsa ,her şeye rağmen varım diyorsanız kısa bir vadede yazar oldunuz gittiniz demektir .Sizi bütün bunlara rağmen yazmaya devam ettiğiniz için kutlarım.

Yazar : H. Metin Yiğit

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!