Nefis sütlaç tarifleri

08 Nisan 2018 Yazan  
Kategori KADIN VE MUTFAK

FIRINDA SÜTLAÇ TARİFİ
Fırında Sütlaç Tarifi İçin Malzemeler

1 litre süt (5 su bardağı),
1 su bardağı pirinç,
1 su bardağı toz şeker,
1,5 yemek kaşığı nişasta veya pirinç unu (hiçbiri yoksa un),
1 paket vanilya (5 gr),
1 adet yumurtanın sarısı.

Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır
Fırında Sütlaç Yapılışı

Pirinci yıkayıp, suyunu süzelim.
Pirincin içine 2-3 su bardağı su ilave edip, haşlayalım ve fazla suyunu süzelim.
Tencereye sütü, pirinci koyalım ve 15-20 dakika kaynatalım.
Üzerine toz şekeri ilave edip, kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatalım.
Nişastayı yarım su bardağı su ile açalım ve yavaş yavaş sütlaca ilave edip, 3-4 dakika daha kaynatalım.
Sonra vanilyayı ilave edip, karıştıralım ve sütlacı kaselere paylaştıralım.
Yumurtanın sarısını iyice çırpalım ve kaselerin üzerine paylaştıralım.
Fırın tepsisine 2 parmak kadar su doldurup, kaseleri içine yerleştirelim.
Fırında Sütlaçları önceden ısıtılmış 200° fırında üzerleri kızarana kadar pişirelim. ( fırın ızgara veya üstten ısıtmalı olursa daha çabuk ve kurumadan kızarır )

2.SÜTLAÇ TARİFİMİZ
Sütlaç Malzemeleri
1 litre süt
1 su bardağı su
1 çay bardağı toz şeker
1 çay bardağı pirinç
2 tatlı kaşığı kaşığı pirinç unu
Üzeri için tarçın

Sütlaç Hazırlanışı
Bir çay bardağı pirinci güzelce yıkayın. Orta büyüklükteki tencereyi orta derecedeki ateşin üzerine koyun. tencereye bir çay bardağı pirinci ve bir bardak suyu ekleyin. Pirinçler iyice suyunu çekene kadar pişirin

SÜTLAÇ YAPILIŞI

Bir litre soğuk sütü tencereye ekleyip kaynayana kadar karıştırın. Başka bir kaba 2 tatlı kaşığı pirinç unu koyun. 1 su bardağı soğuk suyu da üzerine koyup iyice ezin.

Tencerede kaynayan sütten 5-6 kaşık alıp kaba koyun. kaba koyduğunuz 5-6 kaşık kaynar sütle pirinç unu ılıyınca kabta ki bütün malzemeleri tencereye ekleyerek 10 dakika daha karıştırarak pişirin. son dakikalarda 1 çay bardağı toz şekeri ekleyip bir iki kere karıştırın.

Ocaktaki ateşi söndürdükten sonra sütlacın ılımasını bekleyin. Ilıklaştıktan sonra kaselere koyun ve üzerine isteğe göre tarçın serpin. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.
Sütlacımız hazır Afiyet Olsun.

Sütlaç Sulu Olduysa, sizlere sütlacı ve eğer sütlacınızın kıvamını tam tutturamadığınızda yani sütlaç sulu olduysa ya da koyu olduysa neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Kadınlarımızın yaptığı günlerin baş tacı ve bayramların vazgeçilmez tatlısı olan sütlaç çok hafif bir o kadar da güzel bir tatlıdır. Yaptığınız her yemeğin sonunda güzel bir tatlı yemek isteyenlerin ilk tercihi yine sütlaçtır.

Hafif olmasının yanı sıra sütlaç, oldukça kolay yapılabilen bir tatlıdır. Bu yüzden çok tercih edilen bir tatlıdır. Ayrıca fazla bir malzemeye ihtiyacınız yoktur. Sütlacımızın malzemeleri şunlardır; süt, pirinç(baldo pirinci tercih edilir), pirinç unu(ya da nişasta), şeker ve de tercihen bir paket vanilya. Görüldüğü gibi bu malzemelerde her evde bulunan malzemelerdir. Yani kişi istediği zaman hayatını tatlandırabilir. O yüzden sütlaç toplumumuzda çok tercih edilen bir tatlıdır.

Sütlacın yapımı kolay olsa da bazen tatlımızı yaparken malzemelerimizin tam ayarını tutturamayabiliriz. Sayıyı kestiremediğimiz için malzemeyi fazla ya da az atabiliriz. Yani sütlacımız sulu ya da koyu olabilir. Bu usta aşçıların bile yapabildiği bir hatadır. Onun için sütlacınız sulu olduysa ya da koyu olduysa üzülmenize gerek yoktur. Sütlacınız soğumuş olsa da hatta ve hatta sütlacınızı kaselere boşaltmış olsanız dahi dert etmeyin. Çünkü bu hataları düzeltme şansınız vardır. Şimdi sizlere bu hataları nasıl düzelteceğinizi ya da sütlacınızı nasıl kıvamlı hale getirebileceğinizi anlatalım.

SÜTLAÇ SULU OLDUYSA NE YAPILIR
Sütlaç sulu olduysa yani sütlacın içindeki pirinç taneleri sütlacınızın içinde yüzüyorsa, sütlacınız tam donmuyor ya da sütlacınızın daha koyu olduğunu düşünüyorsanız. Yapacağınız şey basittir. Eğer sütlacınız donmuşsa tencerenize çok az süt ya da su atın, donmamışsa bunu yapmanıza bile gerek yoktur. Sütlacınızı tencereye boşaltın içine biraz daha pirinç unu ya da nişasta atınız. Tencerenizi pirinç tanelerinin birbirinden ayrıldığından emin olduktan sonra sütlacınız kaynayana kadar karıştırınız. Yapılan sütlacın sulu olması dışında koyu olması ya da şekerli veya şekerinin az olması gibi sorunlar ile karşılaştığınızda da yapacağınız işlem yine aynıdır. Sadece yaptığınız sütlacı tencereye boşaltıp üzerine eksik olarak düşündüğünüz malzemeyi ekleyip kaynayana kadar karıştırmanız yeterlidir.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!