Neden balık tüketmeliyiz

BALIK TÜKETMENİN SAĞLIKTAKİ HAYATİ ÖNEMİ
Balık tüketmenin sağlığımız için hayati faydaları olduğunu biliyormuydunuz
Balık yemenin sağlığımıza çok önemli faydaları

1- Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir
——————————————–
Mevsim geçişlerinde çok sık kapımızı çalabilen gribe karşı balık çok önemli bir kalkandır. Özellikle mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine son derece fayda sağlar.Balığın gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmış durumdadır.

Balıkta bulunan vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinden dolayı hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır. Haftada 2 kez, ortalama 120-180 gr miktarında balık tüketmenin kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
Uzmanlar haftada iki kez balık yenmesini önermektedir.

2- Sağlık İçin Gerekli Yağları Barındırır
———————————————
Balıkta diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen vücudun üretmediği ve en fazla balıkta bulunan son derece faydalı bir yağ olan omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Özellikle soğuk su balıklarından somon, uskumru, sardalye ve ton balığı omega-3 açısından en zengin balıklardır.

3- Zeka Gelişimini Destekler
———————————-
Balık iyot açısından zengin bir besin kaynağıdır ve iyot zeka gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Balık yiyen çocukların zeka puanlarında artış meydana geldiği ve öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülmektedir.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında düzenli balık tüketen annelerin bebeklerinde öğrenme, algılama ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el fonksiyonlarında artış olduğu saptanmış durumdadır. Bebek ve çocuklarda zeka gelişimini destekleyen balığın bileşimindeki DHA, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesinde son derece etkin rol oynamaktadır.

Balık zihinsel gelişim için de çok önemli n-3 yağ asitleri beynin birçok fonksiyonunda etkilidir. n-3 yağ asitlerinden olan DHA insan beynindeki hücreleri yenilenmesine yardım etmekte, beyin hücrelerinin çoğalmasına destek olmaktadır.

Bu hücrelerde DHA seviyesinin düşmesi depresyon, hafıza kaybı, alzheimer, şizofreni gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle çocuklarda yeterli miktarlarda balık tüketimi ile dikkat dağınıklığı azalabilmekte, IQ seviyelerinde artış

4- Kalp Dostudur
————————–
Balığın tam anlamıyla kalp dostudur. Balığın içerisindeki omega 3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) arttırmaktadır.

Balık tüketimi ile kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürmek sizin elinizde!

Balık yağının kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunduğu bilinmektedir. Balıkta bulunan n-3 yağ asitlerinin LDL kolesterolü (kötü huylu kolesterol) düşürebildiği, damar sertliğini önlemede veya azaltmada etkili olduğu, kalp ritmi bozukluklarını ve ani ölümleri azaltabildiği, koroner damar tıkanıklıklarında azaltıcı etkisi olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kandaki trigliserit yani serbest yağların düşürülmesini sağlamakta, tansiyonu düşürerek kalp yetmezliğinden ve inme riskinden korumakta, kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını sağlamaktadır.

Yapılan bir bilimsel çalışmada, haftada en az bir sefer balık tüketmenin, kalp krizi geçiren hastaların hayatta kalma oranlarını %30 arttırdığı sonucu da ortaya konmuştur. Kalp sağlığınız için balık tüketimini alışkanlık haline getirin.

5- Saglıklı gözler içinde balık
———————————
Sağlıklı gözler için balık tüketmeyi ihmal etmeyin.Balık tüketiminin göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Retina hücreleri üzerinde olumlu etki sağlayan n-3 yağ asitlerinin yanı sıra, balıkta bulunan A vitamini de görme fonksiyonu üzerinde etkilidir.

6- Kemikleri Güçlendirir
—————————
Özellikle kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyum açısından zenginlerdir ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadırlar. Uzmanlar kemik erimesi sorunu yaşayanların, menopoz dönemindeki kadınların ve yaşlıların bol bol balık tüketmesini tavsiye etmektedirler.

Kemik Sağlığı ve Balık ilişkisi:
Balık içerdiği n-3 yağ asitleri ve D vitamini sayesinde kemik gelişimine de olumlu yönde katkıda bulunmaktadır. Kemik erimesi riskini en aza indirmek için balık tüketimine
dikkat edilmelidir. Haftada 2 kez balık tüketimini kemik sağlığını olumlu etkilemektedir.

7- Protein Kaynağıdır
————————-
Hücrelerin onarılması ve yeni dokuların yapımı için olmazsa olmaz besin öğelerinden olan Protein vücutta depolanamaz, sürekli tüketilerek vücuda kazandırmak gerekir.
Balık da en önemli protein yağlarını oluşturan kaliteli ve yüksek değerli protein kaynağı olarak öne çıkmaktadır.

8- Depresyondan Uzak Tutar
———————————
Yoğun iş ortamı ve günlük hayatın koşuşturmacasında stres yerini depresyona bırakabilmektedir. Yapılan çalışmalar özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi yüksek oranda Omega-3 yağ asitlerini barındıran balıkların depresyona karşı büyük fayda sağladığını ortaya koymaktadır.

9- Diyabet İle Savaşır
————————–
Özellikle bazı balık türlerinde bolca bulunan Omega-3 gençlerde diyabet riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Balık İnsülinin işlevini arttırmaktadır. Bu nedenle diyabet hastalarının ve diyabet riski taşıyanların bol bol balık tüketmesi çok faydalıdır.

10- Alzheimer Riskini Azaltır
——————————–
İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte çağın hastalığı olarak gittikçe daha sık görülen Alzheimer’a karşı haftada 2 kez balık tüketmek büyük önem taşımaktadır. Balık hem Alzheimer riskini azaltmakta hem de Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede güçlü bir silah görevi görmektedir.

11- Romatoid Artrit’e Faydalıdır
———————————————
Omega-3 yağ asitleri dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlayarak anti-inflamatuar etki gösteren en güçlü besin bileşenlerindendir.

Özellikle artrit hastalarında görülen eklem romatizmasının azaltılması ve mevcut ağrıların giderilmesinde balık tüketiminin önemli faydaları mevcuttur.

12- Hamilelikte balık tüketmenin önemi
————————————————
Hamilelikte balık tüketimi hem annenin hem bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.Balıkta bulunan n-3 yağ asitlerinin (EPA-DHA) alımı hamilelik döneminde çok önemlidir.

Bebeğin normal gelişimi için beyin zarının ve retinanı oluşumuna yardım eden n-3yağ asitlerinin yeterli miktarda alımı ile birlikte erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğma riski azalabilmektedir.

Hamileliğin son 3 ayında anneden bebeğe n-3 yağasitlerinin geçişi artmakta olduğu için özellikle bu dönemde yeterli miktarda balık tüketimi, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

13- Kilo verirken va zayıflama diyeti uygularken
———————————————————
Kilo verirken de diyetinizde mutlaka balık bulundurun.Balık tüketiminin kilo kontrolü üzerinde yardımcı etkileri olduğu bilinmektedir.

Zayıflama diyetleri uygularken de haftada 2 kez balık tüketmek çok önemlidir. Balığın iyi birprotein kaynağı olması sebebi ile kişide tok kalma süresinin uzamasını sağlar, kan şekerini dengelediği için çikolata/tatlı isteklerini azaltabilmekte hatta ortadankaldırabilmektedir.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!