Mutlu bir evlilik için

20 Mayıs 2018 Yazan  
Kategori MAKALE YORUM

Mutlu bir evlilik için neler lazım
Mutlu evlilikler olabilir mi? Aşağıda sayacağımız şartları var edebilirseniz neden olmasın?

Öncelikle birbirini gerçekten tanıyan ve tamamlayan bir çift lazım. Fizyolojik, sosyolojik, ekonomik ve daha birçok alanda birbirine eş olabilecek bir çiftle pek çok sorun daha kolay alt edilebilecektir.
Sevgi bir evlilikte olmazsa olmaz olan unsurlardan biridir.

Her şeyde olduğu gibi sevgide de azı , çoğu zarar, ortası karardır. Fakat bizler duygusal bir millet olduğumuz için sevgide ya ölümüne severiz ya da öldürmesine. Niyeyse ortası pek yok galiba. Oysa paylaşımcı bir sevgi modeliyle bir ömür ve kararında sevebilsek her şey daha kolay ve daimi olacaktır.

Saygı sadece evlilikte değil her şeyin temeli ve yapıtaşıdır. Saygıda amaç karşının her dediğini yapmak değil onun ve bizim sınırlarımızı zorlamadan ve yıpratmadan tolere gösterebilmektir.

Kainatın düzenine baktığımız zaman mahlukatın birbirine gösterdiği saygı biz insanlardan daha düzenli ve daha gerçekçi değil mi?

Erkekler ve kadınlar birbirlerinin, garip de gelse yaratılış biçimlerline saygı duysalar gün içindeki pek çok çatışma olmayacak.

Bu kadına göre her şey devamlı düzgün ve temiz olmalı, spor ve erkek arkadaşlarıyla takılmak sadece gereksizdir ve vakit kaybı. Bu vakti onlara vererek çok daha faydalı olabiliriz. Hele gereksiz harcamalar… bir erkek hep çocuktur, ve bir kadının onu yönetmesi gerekmektedir. Kadın istemeli erkek yapmalı. İşte kadının saygı anlayışı bu!

Erkeğe göre de kadınlar da verilenle yetinmesini bilmeli. Evlenmeden önce verilen sevgi ve anlayış idareli kullanılarak bir ömür yetinilmeli gerekli gereksiz istenmemeli. Alışverişlerde alınan ve alınmayan her şeyin çok güzel olduğu tasdik edilerek (Allah zorunlu yalanlarımızı affetsin) çok hoş, çok güzel yakıştı deme zorunluluğu. Kadınlar pek çok konuda unutkan olmalarına rağmen ilk bakışma, ilk tanışma, ilk el ele tutuşma, nişan, düğün ve bunun gibi tüm özel günlerin hatırlanarak anlam ve önemine göre kutlanılması ya da…

Evliliklerde kilo gibi bir standardın olmasına rağmen standartsızlığın standardıyla yaşanıp gidiyor.
Bilirsiniz tartı ne kadar doğru tartarsa tartsın önemli olan sizin söylediğiniz kilodur. Siz kilonuzu tabiî ki tartıdan daha iyi bilirsiniz. Hele kadınların kilosu; onlar ne diyorsa kesinlikle odur. Kadınlarımız olur ya kilo alıp da balık etliyim diyorlarsa sakın gaflete düşüp de balina mı diye sormayın. Bırakın balığı o seçsin. Yoksa en yırtıcı balıklarla tanışma olasılığınız çok yüksek.

Evlilik öyle bir olay ki içerdekiler dışarı çıkmaya çalışıyor, dışarıdakiler içeri girmeye çalışıyor. Kim daha haklı, kim daha akıllı bilemiyorum. Ama bildiğim bir tek şey bu çelişki kadın ve erkekler olduğu sürece devam edip gidecek.

Mutluluğun sırrına gelince fırtına bulutlarının geldiğini hissettiğiniz an son sürat kaçmak.
Orhan ÇINAR / Haber 7

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!