Morarmalar ve şişlik için

27 Aralık 2016 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

Ezik ve Morarmalar İçin:
Bir tarafınızı bir yere çarptığınızda, derinin hemen altındaki kılcal damarlar çatlar ve deri altına kan yayılarak o bölgenin mor bir görüntü almasına neden olur. Maydanozun, morarma ve çürük izlerini geçirmede geleneksel bir şöhreti vardır. Buz ise şişlikleri indirmek için kullanılır. Bu ikisini birleştirdiniz mi, buzluğunuzda berelenme ve çürüklerin ilacı hazır demektir. Bazı insanlarda ezik sonucu morarmalar, daha kolay oluşur.

Ezik: Bir darbe veya sıkışma sonucunda deride oluşan hasardır. Derin dokularda oluşan ezilmedir. İnsanın derisi bir yere sıkışınca, ezilince, oraya kan toplanır. Morarır, sızlar, çok acır. Buna ezik veya contusion denir. Bazı insanlarda ezik sonucu morarmalar, daha kolay oluşur.

Ağrı fazla ise, hareket kısıtlılığı varsa, morarma, darbe olmadan kendiliğinden oluşmuşsa, doktora müracaat edilmelidir.

Ezik nedir ve tedavi yolları
Ezikte ciltte renk değişikliği olur. Ezik önce kırmızı-pembeyken, sonra mavi yeşil-sarı renge dönüşmektedir. Şişme olur. Ağrılı veya ağrısız olabilmektedir. Eğer ezik kemiğin hemen üstünde ise daha fazla rahatsızlık verir. Kan geri emildikçe ezik solar. Eziğin iyileşme süresi büyüklüğüne göre değişir. Doku arasındaki olan kanama yerçekimi ile aşağıya doğru hareket eder. Kaşa yapılan bir darbe bu şekilde göz etrafında morarma yapabilir. Bazı kan hastalıklarında darbe olmamasına rağmen sık morarma olur. Yaşlılarda da cilt elastikiyetini kaybettiği için damarlar kolay kanar. El ve ayak sırtındaki ezikler geç iyileşir. Çünkü buralardaki kanamaların geri emilimi uzun sürer.

Bir ezik, kesik ve çizik sonucu dışarı açılırsa mikrop kapabilir. Dolaşımın zayıf olduğu ayak ve ayak bileği çevresinde bu durum tehlikelidir. Yaşlılarda iyileşmeyen müzmin bacak ülserlerine sebeb olabilmektedir.

Tedavisi Nasıldır: Yaralanmadan hemen sonra uygulanan buz paketi morarmayı azaltır. Eziğe, morarma meydana geldikten sonra yapılacak fazla bir şey yoktur. Bir ezikle karşılaşıldığında başka bir harabiyet, kırık olup olmadığı araştırılır. Doku arası kanamayı önlemek için yaralanan bölge desteklenir. Şişi azaltmak için eziğe bir buz paketi veya soğuk kompres (tazyik) uygulanır. Gerekiyorsa kompres esnek bir bandajla eziğin üstüne tesbit edilir. Ezik olan bir kol boyun askısıyla desteklenebilir. Ezik bölge bacakta ise hastanın yatırılıp bacağın yastık vasıtası ile yukarı kaldırılması faydalıdır. Ezik gövdede ise baş ve omuzların aşağısına yastık konarak gövde kaldırılır.

MORLUKLARA VE ŞİŞLİKLERE NE İYİ GELİR ? KOLAY TEDAVİ YÖNTEMLERİ

– Siyah zeytin çekirdekleri çıkarılıp ezilerek, lapası eziklere sarılır.
– Un, zeytin yağı, bal karıştırılıp hamur yapılarak sarılır.
– Et dövülüp eziklere sarılır.
– Çarpmalar, düşmeler sonucu oluşan morluklara Biberiye yağını sürün, 2 saat sonra morluk geçmeye başlar. Biberiye yağı kesiklere, ağrılara, morluklara çok iyi gelir.

Enter Google AdSense Code Here

Yorumlar


2 Yorum yapılmış "Morarmalar ve şişlik için"

  1. melek demişki 26 Ekim 15 14:35 

    Selam ben bugün gözümü çarptım. Göz kapağı ve yanlarında şişlik ve morluk oluştu. Ben ne yapmalıyım bunu geçirmek için? Ve ne zaman geçer? Bugün hatta şimdi cevaplarsanız sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler

  2. Metin Yiğit demişki 29 Ekim 15 21:02 

    Ve aleyküm selam kardeşim mesajını çok geç gördüm bir tatlı kaşığı un bir çorba kaşığı un ve az miktarda zeytinyağını karıştırıp macun yapın moraran kısıma krem gibi sürüp üzerini jelatin ile kapatıp sarın yatın bir iki gün aynı şekilde devam edin bizzat yaptım ve netice aldım geçmiş olsun inşallah

Yorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!