Misvak nedir nasıl kullanılır

21 Ağustos 2017 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

Misvak nedir neden misvak kullanılmalıdır

Misvak nerelerde ve nasıl kullanılır
Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, her zaman yanında ayna, tarak ve misvak taşırdı. Ashab, savaşlarda bile misvaklarını kullanmayı ihmal etmezlerdi. Misvak’ı, dişler sararınca, ağzın kokusu değişince, uykudan uyanınca, namaza kalkınca, eve girince, toplantılara giderken, Kur’an okumaya başlarken ve bir de abdest alırken kullanmak müstehaptır.

İmam-ı A’zam; “Misvak kullanmak, dinin sünnetlerindendir” buyurmuştur. Misvakı kullanmanın en az miktarı üst dişlere üç, alt dişlere de üç defa sürmektir. Misvaklarken dişlerin içi, dışı, üst ve alt kısımları ovuşturulur. Misvakı sağ el ile kullanmalıdır. Misvakı avucunun içine almamalı ve emmemelidir.
Misvak, sağ elin küçük ve baş parmağı altta, diğer üç parmak üstte olarak tutulur.
Misvaklamaya başlanınca, ağızdaki yaşlığı yutmak iyidir. Ondan sonra yutmak iyi değildir. Kullandıktan sonra misvakı yıkamalıdır. Misvakı yere yatırmamalı, dikine koymalıdır. Misvak, çok yaş, çok kuru ve bir karıştan uzun olmamalıdır! Kalınlığı küçük parmak kalınlığında olmalı.

– Misvak’ın kullanılacak ucunu ilk kullanımdan önce yumuşaması için suda (mümkünse gül suyunda) bekletiniz.
Misvak’ın bütün fırçalama metotlarına uygulanabilmesi, onu kıyas yapılamaz bir üstünlüğe eriştirir. Özellikle ağaçtan elde edildiğinden, istenilen boy, kalınlık ve şekilde temininin kolay olması, fırçalama anında liflerinin elektrikli diş fırçalarında olduğu gibi rotasyon yapması, kuvvet fırçaya dik uygulandığından mumlu diş iplikleriyle yapılan temizliğe göre daha etkilidir.
– Her kullanımdan önce Misvak’ı hafifçe dişinizle ezerek yumuşatın. Suya sokmadan, dişlerinize sürterek kullanın. İçinden gelen öz hem dişlerinizi beyazlatacak, hem de ağız kokusunu önleyecektir.
– Kullandıktan sonra yıkayın ve kullandığınız uç kısımdaki lifler “doğal olarak” eskiyip koptukça bu kısmı tamamen kesin ve yeni lifli ucu kullanın.

Misvakın yararları faydları nelerdir ?
Misvakla ağzı fazlaca fırçalamak, ağızdaki yemek artıklarını giderir, dişleri parlatır ve köklerindeki çürümeyi giderir. Kokusu tükürük salgısını artırdığından dişetlerinin kurumasını önler ve diş etlerini sertleştirir. Ağız kokusunu güzelleştirir, damağı güçlendirir. Dili çözer, sesi berraklaştırır, sözün akışını kolaylaştırır. Veremi engeller ve Anti Septik (Mikrop kırıcı) özelliği vardır. Zekayı berraklaştırır. Görüşü güçlendirir. Mideyi sağlamlaştırır. Yemeğin sindirimine yardım eder

Bilindiği gibi Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, ağız bakımı ve diş temizliği konusuna ayrı bir ehemmiyet vermiştir. ‘Ağızlarınız Kur’an’ın yollarıdır, onları temizleyiniz’ buyuran efendimiz, misvak kullanmanın Allah’ın rızasını elde etmenin araçlarından biri olduğunu da belirtmiştir.
Misvak ağzı temizler, Allah rızasını kazandırır!

Misvak ağız içindeki asit salgısını düzenler, hipoglisemik etkisi (şeker düşürücü) ve pankreası aktifleştirici, içinde bulunan kalsiyum ve fosforla beynin çalışma mekanizmasını ve zihinsel keskinliği arttırıcı etkileri vardır.

Tükürük bezlerini dengeler, safra akımını düzene sokar. Hazımsızlığa faydalıdır.
Misvakda bulunan kloritler tartarların oluşumunu ve dişlerde meydana gelmiş lekeleri ortadan kaldırır.

Balgamı gideriyor
Misvak parçacıkları çeşitli bitki ve kök karışımları ile birlikte birçok hastalıklarda kullanılmaktadırlar. Bu hastalıklardan bazıları mide ülseri, kolit, kabızlık, karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon olarak sıralanabilir.

Misvak içinde B.İ.T. (benzylisothiayanate denilen diş çürümesini önleyici) öldürücü, asit üretimini engelleyici madde bulunur. Daha birçok kimyasal ve organik madde bulunan misvak bu kimyasal ve organik maddelerin desteği ile kullanımı oldukça geniş bir hastalıklar portföyünde yer almıştır.

Diş etlerini kuvvetlendirir, görme keskinliğini arttırır. Balgamı giderir, genel vücut ve zihin rahatlığı meydana getirir.

Misvak ağzı temizler, Allah rızasını kazandırır!
Aişe radıyallahu anh şöyle anlatmıştır: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Misvak ağız için temizlik vasıtasıdır. Rab Teâla için de rıza vesilesidir.” [Nesai]

Yine Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselam’ın abdest suyu ve misvâkı (akşamdan hazırlanıp yanına) konulurdu. Gece kalkınca abdest bozar, sonra misvaklanırdı.” [Ebu Davud, Müslim, Nesai]

Ebu Hüreyre radıyallahu anh şöyle anlatmıştır: Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim.” [Buhari, Müslim, Muvatta, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]
Muvatta’nın rivayetinde ise hadis şöyle geçmektedir: “Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, ‘her abdeste’ misvak kullanmalarını emrederdim.”

Kaydet

Kaydet

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!