Milli üretim Özgün Helikopter T-625

02 Haziran 2017 Yazan  
Kategori BİLİM TEKNİK

ÖZGÜN HELİKOPTER T – 625 TE GERİ SAYIM
Türkiye’ye ‘özgü’ helikopter 2018’de uçacak
Tasarım ve üretimi Türk mühendisler tarafından yapılan Türkiye’nin özgün helikopteri T-625’te son aşamaya gelindi. Başta VIP olmak üzere; ambulans, arama-kurtarma ve askeri amaç gibi birçok versiyonlarının geliştirilmesi öngörülen özgün helikopter ilk uçuşunu seneye yapacak.

Özgün Helikopter T-625 ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirecek.
Savunma sanayi hükümetin desteği, üniversitelerin ve araştırma kuruluşlarının katılımı ile ülkemizdeki tüm beyin ve üretim gücünü seferber eden bir yapıya dönüştü. 5 milyar doları aşan üretim gücü ve 1,65 milyar doları aşan ihracat kapasitesine ulaşan Türk savunma sanayi, silahlı kuvvetler için geliştirdiği yerli projelerle büyümesini sürdürüyor. Sizler için her hafta bir milli ve yerli projeyi aktarıyoruz. Bu hafta da Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın Helikopter Geliştirme Projeleri Grubu’nda yer alan ‘Özgün Helikopter Programı’nı ele alacağız.

Özgün Helikopter T-625, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer ihtiyaç sahibi makamların eğitim helikopteri ve hafif sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacının özgün tasarım ile karşılanması amacıyla geliştirildi. Bu kapsamda 26 Haziran 2013 tarihinde TUSAŞ ile Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi imzalandı. 6 Eylül 2013 tarihinde program takvimi başlayan projede son aşamaya gelindi.
IDEF’te görücüye çıktı

T-625’in milli imkanlarla tasarlanması, geliştirilmesi, test edilmesi ve üretilmesini kapsayan proje ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı güzel haberi sosyal medya hesabından verdi.

Özgün Helikopter T-625, 9-12 Mayıs 2017 tarihlerinde 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’te ilk defa görücüye çıktı. Yerli imkanlarla geliştirilen helikopter ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirecek.
T-625’in özellikleri

Özgün Helikopter, Türk veya Türkiye’ye atfen “T”, helikopterin maksimum 6 ton kalkış ağırlığı, 2 motor ve 5 pale sahip olması sebebiyle, T-625 olarak isimlendirildi.

12 yolcu taşıma kapasiteli T-625’in, hareket özelliğine sahip koltukları havacılığa özel derilerle kaplanırken, her koltukta otomatik açılıp kapanan masalar bulunuyor. Tüm dizaynın tek bir tuşla kumanda edilebildiği helikopterde, 7 farklı renkte yanan ışık sisteminin yanı sıra, kahve makinası, buzdolabı da yer alıyor.

T-625’in başta VIP olmak üzere; ambulans, arama-kurtarma ve askeri amaç gibi birçok versiyonlarının geliştirilmesi öngörülüyor.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!