Kuşburnu nedir faydaları

09 Eylül 2018 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

KUŞBURNU NEDİR MÜTHİŞ FAYDALARI :
Başta C vitamini olmak üzere bol miktarda vitamin ve mineral içeren çok besleyici bir besindir.

Kuşburnunun Faydaları: Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran Kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır. İshali keser. Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır.

Kuşburnu Nasıl Kullanılır? Daha çok Kuşburnu çayı yapılarak kullanılır. Kuşburnundan ayrıca reçel, meyve suyu, bebek maması ve yağ da elde edilmektedir. Kuşburnunun kurutulan yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra suyu süzülerek kırışmış ciltlere konursa faydası görülür. Kuşburnu çekirdeğinden elde edilen kuşburnu yağı Kuşburnu yağı cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıları giderici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuşburnu çayı nasıl hazırlanır:
Kuşburnu tohumları su içinde oniki saat boyunca bekletilir.Bu bekletilen tohumlardan 1 tutam alınır ve su içine atılır. Sıcak su içinde yaklaşık olarak 30 dakika boyunca demlenir. C vitamini içeriği olarak çok yüksek bir çaydır.

Kuşburnu reçeli nasıl yapılır
Kuşburnu toplanır sonra iyice yıkndktan sonra düdüklüde haşlanır. pişince soğutulur soğuduktan sonra iyice ezilir ve ilistirden geçirilir.ondan sonra un eleğinden geçirilir.kuşburnunun kılının kalmaması için tekrar geçirilir. tencereye koyup pişirilir. isteğe göre şeker katılır.

Kuşburnu Marmelatı nasıl yapılır

Malzemeler
Taze kuşburnu
Su
Şeker

Yapılışı:
Olgunlaşmış turuncu – kırmızı rengi almış kuşburnular bekletilmeden yıkanır, çiçek ve dip tarafları kesilerek temizlenir, marmelat yapılacak tencereye konur.
Kaynatılacak tencerede kuşburnu yüzeyine kadar su konulur.

Kuşburnular ezilme kıvamına gelinceye kadar kaynatılır.

İyice yumuşayınca kuşburnular kaynama suyu ile birlikte süzgeçten geçirilerek çekirdek ve zarlarından arındırılırlar.

Elde edilen kuşburnu ezmesi ince un eleğinden geçirilir. İstenen kıvama gelinceye kadar bu işlem birkaç kez tekraralanır. Elerken elinize eldiven geçirmeniz tercih edilir

Alta geçen elenmiş ezme tekrar pişirilir.

Bu ikinci kaynatmada dibini tutmaması için tencere sürekli karıştırılmalıdır.
Kısık ateşte pelte kıvamını alıncaya kadar pişirilir.
Bu arada yüzeyde biriken köpükler sürekli atılmalıdır.
Ayrıca kaynayan kazanın içine temiz ve renk vermeyen bir şifon veya tül çorap atılarak tüycüklerin toplanması sağlanabilir.
İnmeye yakın kuşburnunun % 30u kadar şeker ilave edilir.

Şekerin erken ilave edilmesi renginin daha koyu olmasına sebep olur.
Sıcakken kavanozlara doldurup, ağzı tüketilme zamanına kadar açılmamalıdır.

Serin yerde muhafaza edilmelidir.

Kuşburnu kompostosu nasıl hazırlanır
MALZEMELER
2 su bardağı kuru kuşburnu
2 su bardağı toz şeker
6 su bardağı su

HAZIRLANIŞI
Kuşburnunu akşamdan suya yatırın. Sabah suyunu süzerek tencereye alın. Toz şekerini ve su koyarak orta ateşte meyveler yumuşayıncaya kadar pişirin. Süzüp, suyunu servis yapın

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!