Kızılcık kompostosu tarifi faydaları

23 Ağustos 2017 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

KIZILCIK KOMPOSTOSUNUN FAYDALARI TARİFİ
Kızılcık kompostosunu daha önce hiç denemeyenler için şiddetle tavsiye ediyorum. Oldukça ferahlatıcı lezzetli ve şifalı bir komposto dur. Ayrıca hazırlanışı da oldukça pratik bir lezzettir. Yapmak isteyip de istenilen lezzeti elde edememekten korkuyorsanız sizlerle paylaştığım kızılcık kompostosu tarifini deneyebilirsiniz. Üstelik defalarca denenmiş ve oldukça övgü almış bir lezzettir. Gönül rahatlığı ile hazırlayabilirsiniz.

Kızılcık kompostosu için gerekli malzemeler;

1 kilo gram kızılcık,
1,5 su bardağı toz şeker,
1,5 litre su,
Çeyrek limon suyu,
1 adet kabuk tarçın,
4-5 adet karanfil,
1 dal reyhan,

Hazırlanışı;
Öncelikle pazardan en olgunlaşmış olan kızılcıkları seçip alıyoruz.
Kızılcık Kompostosu

Aksi taktirde kompostonun buruk bir tadı olur. Daha sonra kızılcıkların saplarını ayıklayıp bir güzel yıkıyoruz. Ardından derince bir tencerenin içerisine 1,5 litre suyu koyup toz şekerle birlikte karıştırıyoruz.

Daha sonra ocağa koyup toz şeker eriyinceye kadar kaynatıyoruz. Daha sonra temizleyip yıkadığımız kızılcıkları kaynayan suyun içerisine bırakıp yaklaşık 15 kaynatıyoruz.

Kızılcık kompostosu kaynama esnasında temiz bir tülbentin içerisine veya mutfakta kullandığımız bir kesenin içerisine reyhan, karanfil, kabuk tarçını ve çeyrek limonu kabuğuyla birlikte koyup kompostonun içerisine bırakıyoruz.

Bütün bu malzemeleri hem güzel bir aroma verdiği için hemde enfes bir ferahlık sağladığı için ekliyorum. Dilerseniz siz eklemeyebilirsiniz. Fakat ben eklemenizi tavsiye ediyorum.
Kızılcık kompostosu 15 dakika kaynadıktan sonra ocaktan indiriyoruz. Daha sonra kendi kendine oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletip içerisine tülbentin içerisine bıraktığımız malzemeleri çıkartıp kızılcık kompostosunu buzdolabına koyup buz gibi oluncaya kadar bekletiyoruz.
Soğuyan kompostoyu dilersek bardak bardak suyunu içebileceğimiz gibi kompostoya yakışan olarak kaselerde taneleri ile birlikte de servis yapabiliriz. Afiyet olsun.

KIZILCIK SUYUNUN FAYDALARI

Kızılcık diğer meyve sebzeler gibi antioksidan kapasitesi yüksektir. ABD ve Kanada’da büyük bir ticaret ürünüdür. Ülkemizde de tüketilen kızılcığın suyunun faydaları ise son derece fazladır. Genellikle suyla seyreltilerek tüketilir. Kızılcık suyu vitamin C, K, B6 ve E yönünden zengindir, kalsiyum, magnezyum, demir, mangenez ve potasyum da barındırır. İşte kızılcık suyunun faydaları;

Tümöre Karşı Savaşır
Tümöre karşı savaşmanın çok basit ve başarılı yolu, kızılcık suyudur. Bu küçük meyveler, kanserojenlerin büyümesini ve yayılmasını durdurmak için yardımcı olabilecek, polifenoller adı verilen antioksidan bileşikler içerir.

Obeziteye karşı tüketin
İnsanların günümüzdeki en büyük sağlık sorunlarından biri obezite. Şüphesiz ki birçok zararlı hastalıkların omurgası. Kızılcık suyu vücudumuzdaki yağ birikintilerine hızlı bir etkisi olan organik asitler içerir. Kızılcık suyunun obeziteye karşı en ilginç ve şaşırtıcı kısmı diğer meyve sularından daha az tatlı olmasıdır.

Peptik Ülserler
Peptik ülserlere Helicobacter pylori veya H.pylori olarak bilinen bir çeşit bakteri neden olur. Midede şişme sindirim sorunlarına neden olabilir, ancak kızılcık suyu bu sorunu kolayca çözebilir. Flavonoid bakımından zengin gıdalar, kızılcık gibi, mide ülseri gibi mide rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olur.

Kanseri Önlemekte Yardımcı Gıda
Kızılcık suyu, hücrelerden zararlı serbest oksijen radikallerini uzaklaştıran güçlü antioksidanlardan biri olan proantosiyanidinleri içerir. Kızılcık suyu, kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eden anti-kanserojen bileşenleri, özellikle kolon ve prostat kanseri ile ilişkili bileşenleri içerir. Kızılcık suyunun düzenli olarak içilmesi tümörlerin hızlı büyümesini engeller. Doğal olarak, kızılcık suyu, kanser riskini azaltmada çarpıcı bir rol oynayan flavonoidlerden çok zengindir.

Kızılcık kalbimizi de korur
Günümüzde kalp rahatsızlıkları sadece yaşlı insanlarda değil, çocuklarda da çok yaygındır. Dolayısıyla kalp hastalıkları riskini azaltmak için diyetimize dikkat etmeliyiz ve kızılcık suyu gibi sağlıklı meyve suları da içermeliyiz. Kızılcıklarda flavonoid varlığı, ateroskleroz tehdidini azaltan antioksidan özelliklere sahiptir. Ateroskleroz, oksijen bakımından zengin kan akışı eksikliğine neden olan ve kalp krizine yol açabilen plak birikimi ile arterleri sınırlayan bir durumdur.
devamı aşağıda
Yılanlar depremi haber verebilir mi?
Yılanlar depremi haber verebilir mi?
Adnan Oktar’ın kediciğinden cesur tatil pozu
Adnan Oktar’ın kediciğinden cesur tatil pozu
devamı

Böbrek taşlarına da iyi gelir
İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı kalsiyum fosfat ve struvit taşları. Üriner enfeksiyonun ardında, böbrek taşının üretiminde yardımcı olan özel bir enzim türü salgılayan bir bakteri bulunmaktadır. Bu bakterileri nasıl durdurabiliriz? Idrarı asidik yaparak durdurabiliriz ve bu içme için kızılcık suyu en iyisidir.

Kemikleri Güçlendirir
Kemiklerin güçlü olması çok önemlidir, bu nedenle bu amaçla kızılcık suyunun önemini ve şaşırtıcı gerçeklerini inkar edemezsiniz. Sadece kalsiyum içermez, aynı zamanda güçlü kemikler için önemli bir vitamin olan K vitamini içerir.

Özellikle kadınlar için kızılcık çok hoş bir güzellik ürünü. Kızılcık cildinizdeki tüm yağlardan kurtulmanıza ve gözeneklerinizin temizlenmesine yardımcı olacak en iyi seçimdir. Bu meyve suyu, cildinizin tazelenmesinde büyük destek sağlayan c vitamini açısından zengin. Kızılcık suyunu düzenli olarak kışın tüketirseniz cildiniz zorlu hava koşullarından korunacaktır.

Kızılcık birçok vitamin ve minerallerle doludur. Özellikle erkekler için bu meyve çok değerlidir. Düzenli olarak taze saf kızılcık suyu alımı, mutlu cinsel yaşam için çok yararlıdır.

Bağışıklığı Arttırır
Güçlü ve sağlıklı bağışıklık sistemi için C vitamini en iyi antioksidanlardan biridir ve kızılcık suyu C vitamini ile kutsanmıştır. Kızılcıkların etkili antibakteriyel özellikleri enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olacaktır. Diyetinize bu sihirli suyu ekleyerek, güçlü bağışıklık sistemi için gerekli olan fitokimyasallardan faydalanabilirsiniz.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!