Keçi sütünün faydaları sağlık için önemi

19 Kasım 2017 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

KEÇİ SÜTÜ TAM BİR SAĞLIK KAYNAGIDIR
Keçi sütünün içindeki kalsiyum oranı normal sütten yaklaşık 4 kat daha fazladır. Anne sütüne en yakın olan süttür, hemen hemen aynı oranlarda kalsiyum, fosfor magnezyum ve vitamin A içerir. Bu nedenle bebeklere rahatlıkla içirilebilir

Keçinin sütü anne sütüne yakın süt olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan yüksek mineraller sayesinde anne sütü kadar faydalı olan bu süt bir çok hastalığa karşı şifa sağlar. Keçi sütü kalsiyum bakımından da çok zengin olduğu için özellikle diş ve kemik gelişimini güçlendirir. Yazımızın devamında keçi sütünün faydaları, yan etki ve zararları ile nerede nasıl kullanılacağından bahsedilmektedir.

* Keçi Sütünün Ayırt Edici Özellikleri Nedir?
Keçi sütü yoğun oranda CLA yani konjuge linoleik asit içermesi sebebiyle vücutta depolanan yağ miktarının azalmasında rol alır. Bu da zayıflama ve formunuzu korunma sürecinde olumlu etki gösterir.

Kalsiyum Deposu Keçi Sütünün Faydaları

İnek sütüne göre sindirimi daha kolay olan bir süttür.

İçerisinde bulunan laktoz sayesinde bebeklerde beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesine katkı sağlar.

Protein, süt yağı, vitamin ve mineraller bakımında oldukça zengindir.

Keçi sütünde alerji oluşturabilecek protein sayısı oldukça düşük hatta sıfıra yakındır.

İçerisinde ki kalsiyum miktarı anne sütüne göre 4 kat daha fazladır.

Kalsiyum miktarı fazla olduğundan diş ve kemik gelişimi için önemlidir.

B1, B2, fosfor, A vitamini, magnezyum ve selenyum bakımında oldukça zengindir.

İnek sütüne göre daha fazla yararlanılabilir demir içerir.

Cilt problemleri, migren, sindirim problemleri ve astım hastalıklarına yol açabilecek proteinler keçi sütünde daha kolay sindirilir, hastalıkların oluşumu en aza indirilir.

Fosfat bakımında zengindir.

Egzama, astım, sindirim problemleri ve varis oluşumunun önlenmesinde keçi sütü şifa kaynağıdır. Düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Diğer sütlere göre daha az mikroorganizma içerir.

İltihap önleyici özelliği vardır.

Genellikle gece oluşan öksürük nöbetlerini engeller.

Kanser hastalarına tavsiye edilir.

Asit ve alkali zehirlenmelerinde ve ülser tedavisinde kullanılır.

MS hastalığına karşı oldukça şifalıdır.

Keçi Sütü Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

– Prematüre bebeklerin beslenmesinde ve koroner hastalıkların tedavisinde kullanılır.

– Keçi sütünün sindirimi kolay ve besleyici olduğu için bebek mamalarının yapımında kullanılır.

– ABD, İngiltere ve bir çok ülkede çocuk hastanelerinde alerji oluşturma riski olmaması ve anne sütü gibi besleyici olması sebebiyle keçi sütü kullanılır.

– Hazmı kolay olduğu için hasta ve sakat insanların diyetlerinde kullanılır.

Doğal bir ilaç olarak kabul edilen keçi sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Keçi sütü tedavi edici ve kendine özgü üstün özelliklerinden dolayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Keçi sütünden yapılmış birçok ürün, Avrupa’da bazı sağlık dükkanlarında özel fiyatlarla satılıyor ve gerektiğinde bebeklere anne sütünün alternatifi olarak öneriliyor.

* Keçi sütünün içindeki kalsiyum oranı normal sütten yaklaşık 4 kat daha fazladır. Anne sütüne en yakın olan süttür, hemen hemen aynı oranlarda kalsiyum, fosfor magnezyum ve vitamin A içerir. Bu nedenle bebeklere rahatlıkla içirilebilir.

* Keçi sütü homojenize özelliği sahip olduğu ve içinde çok sayıda küçük yağ molekülü bulunduğu için kolay sindirilir. Bu sebeple özellikle yaşlı ve çocukların beslenmesinde önemli role sahiptir. Ayrıca bakteri oranı diğer sütlere göre daha azdır. Tüberküloz ve brusellos gibi patojenler de görülmemektedir.

* Keçi sadece doğal yollardan yani ağaç yaprakları ve ot yediği için, eti ve sütü doğaldır. Otlatılamayan inekler ve koyunlar gibi yem yemez.

* Keçi hayvanların gurmesidir. Öyle her şeyi yemez. Çok seçicidir. Genellikle yeni filizlenen bitkilerle beslenir. Keçi, ayrıca radyasyonlu hiçbir gıda maddesini tüketmez.

* Keçi doğada otlanır. Ahırda beslenmediği için suni yem yemez.

* Batılı doktorların raporlarında “astım, alerji ve öksürük” gibi birçok hastalığın tedavisinde ilaçların etkili olmadığı hallerde, keçi sütünün olumlu sonuç verdiği kaydedilmiştir.

* İlaçların kullanılmasını gerektiren hazım sorunlarında ve peptik ülserlerin tedavisinde yarar sağlar. Ayrıca astım, egzama ve varis gibi bıktırıcı hastalıklarda da etkilidir.

* Geceleri oluşan öksürük nöbetlerini engeller.

12 Keçi sütü zengin bir selenyum kaynağıdır. Selenyum, kansere karşı korunmada çok faydalı olduğundan kanser engelleyicidir. Bağırsaklarda zararlı bakterilerin oluşmasını engeller ve yararlı bakterileri çoğaltır. Bu nedenle kolon kanserine karşı koruyucudur. Ayrıca fosfor elementini kayda değer derecede bulundurmaktadır. Bu durum et ve balık tüketmeyen kişilerde önem taşımaktadır.

* Keçi sütü içinde bulunan yağ asitleri nedeniyle iltihaplanmayı önler. Cilt yapısında olan bozuklukları tedavi eder. Ayrıca keçi sütünden yapılan sabunlar, ciltte gözenekleri sıkıştırır ve siyah noktaları temizler.

Maraş dondurmasının en önemli özelliği keçi sütü kullanılarak yapılmasıdır.

Keçi Sütü Zararı ve Yan Etkisi Var Mıdır?

Keçi sütü folik asit bakımından eksik olan bir besindir. Folik asit vücudumuza az alındığında gelişim bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu sebeple bebekler yalnızca keçi sütü ile beslenirse gelişim bozukluğu ile karşılaşılabilir.

Yine bebekler yalnızca keçi sütü ile beslendiğinde kansızlıkta ortaya çıkabilmektedir. En baştada söylediğimiz gibi keçi sütü anne sütüne en yakın süttür ve bebekler için oldukça faydalıdır. Yine de anne sütünün yerini tutmaz. Bu nedenle bebeğinize keçi sütü verirken demir, bakır, folik asit ve B12 açısından fakir olan keçi sütünü zenginleştirmeniz gerekmektedir.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!