Kararan demlikler nasıl temizlenir

23 Aralık 2017 Yazan  
Kategori KADIN VE MUTFAK

KARARAN DEMLİKLER DOĞAL YÖNTEMLERLE NASIL BEYAZLATILIR
Çaydanlıkların sürekli kullanılmasından dolayı zamanla eskimesi, parlaklığı ve yeniliğini yitirmesi, bazen de kazayla ocakta unutulup yanarak içinin ve dışının kararması herkesin başına gelen olaylardandır.

Genellikle dalgınlık sebebiyle meydana gelen çaydanlığın yanması olayı, içerisindeki suyun bitmesiyle çaydanlığın çok hızlı ısınıp içinin ve dışının kararmasıdır. Ayı zamanda tutma bölümlerinin de aşırı ısınmasıyla çok kötü bir koku yayılır.

Kimyasal temizleyicileri, sağlık açısından çaydanlığınızın içinde kullanmamanız daha iyi olacaktır. Bu sebeple çaydanlığın içini temizlemek için doğal yöntemler kullanmalısınız.

Küçük parçalara ayırdığınız limon kabuğu parçalarıyla çaydanlığınızın içini ovarak parlatabilirsiniz. Limon iyi bir parlatıcıdır. Daha sonra suyla iyice durulayın.

Evde kolayca uygulanabilecek bir takım yöntemler sayesinde kararan demlik eski haline getirilebilir.

– Limon Tuzu

Demliğin iç kısmını su ile tamamen doldurun. Suyun içerisine 1-2 kaşık civarında limon tuzu ilave edin. Ve daha sonra suyu kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra limon tuzunun, karartıyı ne kadar temizlediğini göreceksiniz. Son olarak demliğin limon tuzundan tamamen arındırmak için bol su ile iyice sürte sürte yıkayın. Demlik karardıkça limon tuzu yöntemini uygulayarak, yeniden parlaklık kazandırabilirsiniz.

– Sirke ve Karbonat

Demliğin iç kısmından ziyade dış bölgesinin de temizliğe ihtiyacı olabilir. Sirke ile karbonatı bir kasenin içerisinde iyice karıştırın. Ardından bu karışımı hem demliğin içine hem de dış yüzeyine uygulayın. Demliğin içini ve dışını bu karışımla sildikten sonra ilk günkü haline döndüğünü göreceksiniz.

– Tuz ve Sirke

Bir miktar sirke ve tuzu iyice karıştırın. Karışımı demliğin içerisine koyun. Ve bir süre bekleyin. Sirke ve tuzun birlikte demlik üzerinde ne denli etki bıraktıklarını gözlerinizle göreceksiniz. Son olarak demliğin sirke-tuz karışımından temizlenmesi için çaydanlığı bolca yıkayın.

Böyle bir durumda en önemli şey, hem kendi güvenliğiniz hem de çaydanlığın zarar görmemesi için çaydanlığı kesinlikle soğuk suya tutmayın. Temizlemeye başlamadan önce iyice soğumasını bekleyin. İkinci olarak çaydanlığınızın yapıldığı maddeye de dikkat etmelisiniz.

Çelik çaydanlıklar kolay kolay aşınmayan ve birçok temizlik maddesini kullanabilecek kadar dayanaklıyken, emaye, alüminyum veya diğer metallerden yapılan çaydanlıklar kolaylıkla aşınabilir.

Kararan çaydanlıklarınızı tekrar kullanabilmeniz için pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemlerle kolaylıkla, kararan çaydanlık içi ve dışını temizleyip parlatabilirsiniz.
Kararan metal çaydanlıkları temizleme ve parlatma

Kararan Çaydanlıkları Temizleme
Yanan çaydanlığın içini kolaylıkla parlatabilirsiniz. Bunun için yanmış olan çaydanlığın içine yaklaşık yarım litre kadar su doldurun. Ardından 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve yarım bardak sirke ilave ederek kaynatın. Kaynattıktan sonra yumuşak sünger veya pamuklu bir bezle ovalayarak temizleyin ve ardından bol suyla durulayın. Çaydanlığınızın ilk günkü gibi parladığını göreceksiniz.

Bunun yanında kararan çaydanlığın dışını temizlemek için, bir bardak sirkenin içine 1 çay kaşığı tuz atın ve tamamen eritin. Sonra çaydanlığın dışını bu sirke-tuz karışımıyla silin. Böylelikle kararan çaydanlığınız pırıl pırıl olacaktır.

Metal çaydanlıklarınızda amonyaklı temizleyiciler yerine doğal yöntemleri kullanmanız, çaydanlıkların aşınmamaları açısından önemlidir. Ayrıca doğal yöntemleri tercih etmek sağlık açısından da faydalı olacaktır.

Çaydanlık parlatma işi kolay bir iştir. Paylaştığımız ipuçlarını dikkate alırsanız çaydanlık temizleme yöntemlerini öğrenmiş olursunuz. Ocak Gözlerini Temizleme yazısında paylaştığımız gibi bu yazıda da çok basit yöntemleri paylaştık.
Çelik çaydanlık nasıl temizlenir ve parlatılır?

Çelik çaydanlıklar hem doğal hem de kimyasal maddeler kullanılarak temizlenebilir. Evinizde bulunan amonyak içeren çelik yüzey temizleme ürününü yumuşak bulaşık süngeriyle çelik çaydanlığınızın dışını ovalayarak temizleyebilirsiniz. Kararmalar tamamen çıkınca bol suyla durulayın.

Bunun yanında eğer kimyasal temizleyiciler yerine doğal yöntemler uygulamak isterseniz sadece sirkeyle veya sirke karbonat karışımıyla da çelik çaydanlığın dışını ovarak temizleyip parlatabilirsiniz. Eğer çaydanlık çok kararmışsa, bir yeterince büyük bir tencerede sirke, karbonat ve bir miktar su karışımının içine yanmış çaydanlığınızı koyun ve çaydanlığınızı bu karışımda kaynatın. Sonra çaydanlığı bunun içinde bir süre bekletin. Daha sonra bu suyla ovalayarak lekeleri tamamen temizleyin.

Ayrıca elma kabuklarını çelik çaydanlığın içini parlatmak için kullanabilirsiniz. Elma kabuklarını çaydanlığın içine koyun ve bir miktar su ilave edin. Bu karışımı ocakta kaynatın. Daha sonra bir miktar içinde bırakacak kadar suyu dökün. Bir sünger veya pamuklu bir bezle ovalayarak parlatın.

Çaydanlığın içini parlatmak için bir diğer yöntem ise limon tuzu kullanmaktır. Çaydanlığın içine bir yemek kaşığı limon tuzunu koyun ve çaydanlığı su ile doldurun. Ardından çaydanlığın içindeki suyu 15 dakika kadar kaynatın ve sonra da suyla güzelce durulayın.

Kaynar suda eritilmiş kaya tuzu ve sirke karışımıyla çaydanlığınızın hem dışını hem içini temizleyebilirsiniz. Ayrıca kaya tuzu ve sirke ile temizlediğinizde ilk günkü kadar parlak bir çaydanlık elde edeceksiniz Bu yöntemi aynı zamanda çaydanlığınızı dezenfekte etmek için de kullanabilirsiniz.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!