İsrail’deki nükler silahlar

25 Kasım 2018 Yazan  
Kategori HABER GÜNCEL

İsrail’deki nükleer silahların varlığı
İsrail’in ırk ayrımcılığı rejiminin uygulandığı sırada bu ülkeye, nükleer savaş başlığı satmayı önerdiğini ortaya koydu.
1970’li yıllardan beri “nükleer belirsizlik” politikası izleyen ve nükleer silahlara sahip olduğunu ne kabul ne de reddeden İsrail’deki nükleer silahların varlığı ilk kez “resmen” kanıtlandı. Güney Afrika arşivlerinden çıkarılan gizli belgeler, İsrail’in ırk ayrımcılığı rejiminin uygulandığı sırada bu ülkeye, nükleer savaş başlığı satmayı önerdiğini ortaya koydu.

Resmi kanıtlar
İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, bu belgeler, İsrail’in nükleer silaha sahip olduğuna işaret eden ilk resmi kanıtlar oldu.

The Guardian, İsrail’in nükleer silahlara sahip olduğunu kanıtlayan ifadelerin, eski Güney Afrika savunma bakanı PW Botha ile İsrail’in o zamanki savunma bakanı ve şimdiki cumhurbaşkanı Şimon Perez arasında 1975 yılında düzenlenen çok gizli bir toplantının görüşme tutanaklarında dile getirildiğini bildirdi.

Belgeleri baş sayfasına taşıyan gazete, “Amerikalı akademisyen Sasha Polakow-Suransky’nin iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlığıyla ilgili bir kitap için araştırması sırasında ortaya çıkardığı belgeler, İsrail’in, nükleer silahlara sahip olduğunu ne kabul, ne de reddeden belirsizlik rağmen, nükleer silaha sahip olduğu konusunda açık kanıtlar sunuyor” diye yazarak şöyle devam etti: “İsrailli yetkililer, ırk ayrımcılığı rejiminin yıkılmasının ardından kurulan Güney Afrika hükümetinin, Polakow-Suransky’nin isteği üzerine söz konusu belgeler üzerindeki gizlilik kararını kaldırmasını engellemeye çalıştı. Belgelerin, özellikle bu hafta, New York’ta yapılacak nükleer silahsızlanma görüşmelerinin Orta Doğu’ya odaklanacağı göz önüne alındığında utanç konusu olacağı tahmin ediliyordu.” The Guardian muhabiri, bu belgelerin, İsrail’in, nükleer silaha sahip olsa bile, “sorumluluk sahibi” bir güç olduğu için bu silahları kötüye kullanmayacağı, ancak, İran gibi ülkelere güvenmenin mümkün olmadığı yolundaki argümanlarını da boşa çıkardığını savundu.

İngiliz Guardian gazetesi, İsrail’in nükleer silahlara sahip olduğunu belgeleriyle ortaya koydu. Bir Amerikalı akademisyenin ortaya çıkardığı belgelere göre, İsrail Güney Afrika’ya 1975’de nükleer savaş başlıkları satmayı teklif etmiş. Gazetenin haberine göre, Amerikalı akademisyen Sasha Polakow-Suransky, İsrail’in Güney Afrika ile ırk ayrımcılığına dayalı, beyazların azınlık (apartheid) yönetimi sırasındaki ilişkilerini konu alan kitabı için yaptığı araştırmalar sırasında ele geçirdiği belgeler, İsrail’in nükleer silahı olduğuna ilişkin ilk somut kanıtı da ortaya koydu. Güney Afrika’da apartheid dönemi sonrası kurulan hükümet, Amerikalı akademisyenin talebiyle iki ülke arasında üst düzey yetkililer arasında 1975’de yapılan görüşmelerin, çok gizli bölümleri dahil, belgelerinin gizliliğini kaldırdı.

Şimon Peres’ten teklif
Guardian’ın Washington muhabiri Chris McGreal’in haberine göre, fotoğraflarına da yer verilen belgeler, İsrail’in, nükleer silahlara sahip olduğunu ne kabul, ne de reddetmesine rağmen, nükleer silaha sahip olduğu konusunda deliller sunuyor. Bu belgelere göre, dönemin Güney Afrika Savunma Bakanı P.W.Botha’nın nükleer savaş başlıkları talebine karşılık dönemin İsrail Savunma Bakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Şimon Peres de “üç farklı boyutta” savaş başlığı satmayı teklif etti. Gazetenin haberine göre, söz konusu nükleer anlaşma, kısmen fiyatı yüzünden sonuçlanamadı. İsrail ise “asılsız” olarak nitelediği haberi yalanladı.

Hiç bir devlet sorunla yüzleşmiyor
Haberi yorumlayan Guardian yazarı Simon Tisdall ise, İsrail’in nükleer silahları konusunda şimdiye kadar net bir açıklama yapmamış olmasının Orta Doğu’da bu sorunla hiçbir devletin tam olarak yüzleşmek zorunda kalmamasını sağladığını belirterek, ancak örtünün artık yırtıldığını kaydetti.

Tisdall’a göre durumun netlik kazanması, Orta Doğu’daki askeri dengesizlik durumunu da ortaya koymuş oldu.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!