Fitre nedir kimlere verilir ?

20 Mayıs 2018 Yazan  
Kategori İSLAM VE YAŞAM

Fitre hakkında bilgiler
Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadakadır.

Fitreyi kimler vermelidir?
Ramazan Bayramına kavuşan ve dinen zengin sayılan her Müslüman kendisi ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için vermelidir.

Kimlere Verilmelidir ?
Diğer sadakalarda olduğu gibi, verilişte öncelik sıralaması; Öncelikle ihtiyaç sahibi yakın akraba, yoksa uzak akraba, yoksa komşu, yoksa bulunduğunuz yerden başlayarak, ihtiyaç sahibi diğer gruplardır.

Fakir olmak şartı ile geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa fitre verilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya fitre vermek daha çok sevap olur.

Fitre kimlere verilemez?
Ana babaya, dedeye, büyük anneye, evlada, toruna, hanıma fitre verilemez.

Fitre verirken niyet etmek gerekir. Fakire fitre olduğunu söylemeye gerek yoktur.

Ne Zaman Verilir ?
Yılda bir kez olmak üzere, dönem olarak Ramazan-ı şerifte verilir. Ramazandan önce ve bayramdan sonra da vermek caiz ise de bayram namazından önce verilmiş olması daha çok sevaptır.

FİTRE MİKTARI NE KADARDIR?
Diyanet İşleri Başkanlığı ,Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2018 yılı Ramazan ayın sonuna kadar verilmesi gereken en düşük sadaka-i fıtır miktarı 19.00 TL (On dokuz lira) olarak belirlenmiştir. .

Yarından sonra bayram. Fitrenizi vermeyi unutmayın. Çünkü yoksulların ihtiyaçlarını fitre lerimizle gidermeye, bayram gününün sevinç ve neşesinden onları da yararlandırmaya gayret etmeliyiz..

Allah hayırlarınızı kabul etsin inşallah
Hayırlı bayramlar diler herşeyin gönlünüzce olmasını temenni ederiz.

Fitre verecek insan önce bir nefis muhasebesi yapmalı, kendisi bir gün boyu ne kadar parayla karnını doyuracaksa o miktarı, vereceği şükür sadakası fitresi olarak tespit etmeli, o miktardan ya da daha yukarısından vermelidir.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!