Evde hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler

19 Ekim 2017 Yazan  
Kategori KADIN VE MUTFAK

EV HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK YENİ PRATİK BİLGİLER

* Meyve lekeleri nasıl çıkar?

Giysilerinizde ve koltuklarınızdaki meyve lekelerini çıkarmak için, leke henüz taze iken (kurumadan) leke üzerine limon suyu damlatın. Birkaç dakika bekledikten sonra lekeli bölgeyi sıcak su ile durulayın. Lekenin izi kalmayacaktır.

* Dibi tutmuş, yanmış tencerelerin temizliği nasıl olur?

Yemek pişirip de tencerenin dibinin tutturmayan pek nadirdir. Dibi tutan tencerenizi tel ile ovalarsanız hem tencerenizi çizebilirsiniz, hem de lekeniz tam olarak çıkmayabilir. Dibi tutan tencerenin içerisine 1 çay bardağı çamaşır suyu koyun tencereyi ağzına kadar doldurup suyu ocakta kaynatın. Tencerenizdeki su kaynarken tencerenizdeki yanıklarda temizenecektir.

* Ütü temizliği nasıl yapılır?

Ütünüzün altı kirlendiyse, bir parça pamuğu sirkeye batırın; yavaş yavaş ovun. Kirden eser kalmadığını göreceksiniz. Ayrıca ütü sıcakken, altını bir iki damla zeytinyağı damlatılmış nemli bir bezle silerseniz, göz kamaştıracak bir temizlik elde edersiniz.

* Tıkanan lavabolar nasıl açılır?

Tıkalı lavaboları açmak için lastik pompalarla saatlerce uğraşmayın. Tıkanan delikten kaynar sodalı su dökerseniz lavabonuzun kısa sürese açıldığını göreceksiniz.

* Etkili fırın temizliği nasıl yapılır?

Fırının içini temizlemek için, içine geceden sıcak su ve amonyak dolu bir kap koyun. Sabah kapağını bir süre açık tutun, sonra süngerle silin.

* Et ve tavuk haşlarken oluşan ağır kokuyu önlemek için;

Et ve tavuk haşlarken oluşan ağır kokuyu önlemek için tencerenin içine kabuğu soyulmuş bir adet orta boy soğan atarsanız soğan koku oluşmasını önleyecektir.

* Lahananın kötü kokusunu önlemek için;

Bir adet elmayı soyduktan sonra çıkan elma kabuğunu lahananın pişme suyuna katarsanız mutfağınıza kötü koku yayılmayacaktır.

* Parlaklığını kaybeden sürahilerinizi parlatmak için;

Parlaklığını yitirmiş bir sürahiye eski halini kazandırmak için sürahinin yarısına kadar yırtılmış gazete kağıdı doldurun. Sonra sürahinin üçte biri kadar sıcak su doldurup sıkı sıkı sallayın. Sürahiniz birkaç sallamadan sonra eski parlaklığına kavuşacaktır.

* Mutfak tezgahı nasıl temizlenir?

Mutfak tezgahınızın tertemiz olmasını ve mis gibi kokmasını ister misiniz? O halde küçük bir leğene su doldurup içine limon suyu veya bir miktar tuz atın. Bu suyla bir bezi ıslatıp, silin. Böylece tezgahınızın üzerine yapışan lekelerden kurtulmanız çok daha kolay olacaktır.

* Sertleşen eski havluları yumuşatmak için;

Sertleşen, zımpara kağıdı gibi olan eski havlularınızı yumuşatmak için yıkadıktan sonra bolca mutfak tuzu dökülmüş sıcak suda bir saat bekletin. Havlularınızın ne kadar yumuşadığına inanamayacaksınız.

* Deri mobilyaların temizliği nasıl olur?

Deri kaplı mobilyaları temizlemek için limon ya da portakal kabuğu kullanın. Portakal limon kabuğu ile deriler ovulursa tertemiz ve yepyeni görünüşlü olurlar.

* Fayans temizliğinin püf noktası;
Banyo fayanslarınızın parlamasını istiyorsanız, onları sık sık temizlemeniz gerekir. Banyonuzdaki fayans ve seramikleri temizlemeden önce musluğu sıcak su yönünde çevirerek bir süre banyonun buharla dolmasını sağlayın. Buhar, kiri yumuşatacağı için işinizi kolaylaştırır. Temizlik yaparken mikrop öldürücü ürünler iyi birer seçim olacaktır. Ancak bu ürünleri kullanırken banyonuzun kapı ve pencerelerini açık bırakın ki, soluduğunuzda sağlığınıza zarar vermesin.

* Duvardaki parmak izlerini nasıl ortadan kaldırırız?

Duvarınısın boyasına zarar vermeden sevimsiz parmak izlerinden kurtulmak mümkün: Parmak izlerini kesilmiş patates parçasıyla ovuşturun. Lekelerin çıktığını göreceksiniz. Bir başka uygulamayı da parafin ile yapabilirsiniz. Parafine buladığınız bir bezle parmak izlerini silerseniz parmak izlerinin kolayca çıktıklarını görürsünüz.

* Oda duvarlarını kolayca temizlemek için;

Odanın ortasına, kaynar su dolu bir kap bırakın. Kapı ve pencereleri iyice kapatın. Kaynar sudan yükselen buhar duvarları nemlendirir. Böylece duvarlarınızı kolayca silebilirsiniz. Mutfak duvarlarının temizliği için ise kullanacağınız sabunlu suya bolca tuz ilave edin. Tuz, duvarlardaki yağ ve is lekelerini çıkarabilmeniz için işinizi kolaylaştıracaktır

* Yağlı şişeler nasıl temizlenir?

Yağlı şişeleri temizlemek için öncelikle yıkamalıyız. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak sallanır. Beş dakika kadar sallanan şişe çalkalanıp bu sefer içine kahve telvesi konulur. Bir sürede bu şekilde sallanan şişe kısa zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş duruma gelecektir.

* Giysilerinizin mis kokulu olması için;

Bir miktar pamuğu kolonya veya parfümle ıslatıp dolabınıza asın. Bu çok basit yöntemle gardrobunuzdaki tüm giysilerin uzun bir süre güzel koktuğunu göreceksiniz.

* Yer parkelerinizin ışıl ışıl olması için;

Yer parkelerinin en büyük düşmanlarından biri de sudur. Yerdeki küçük lekelerin iyice temizlenmesi için temizleme suyunun içine biraz sirke katarak yerleri silin. Parkelerinizin tertemiz ve uzun süre ışıl ışıl patladığını göreceksiniz.

* Pamuklu giysilerinizin yıkarken çekmemesi için;

Bildiğiniz üzere pamuklu giysileri ilk yıkadığımızda suyun sıcaklığını ne kadar düşük tutsakta illa ki çekerler. Pamuklu giysilerin ilke yıkamada çekmemesi için, giysileri yıkmadan bir gece önce soğuk suda bekletin. Soğuk suda bir gece bekletildikten sonra yıkanan pamuklu giysiler küçülmeyecektir.

* Balık pişirdiniz ama kokusu mutfakta kaldı;

Mutfağınızda balık pişirdikten sonra mutfakta kalan kötü kokuyu gidermek için, bir limonu ikiye bölün. Ocağınızı yakın ve çok kısık ayara getirin. Kestiğiniz limonun yarısını ateşin üzerine oturtun. Yavaş yavaş yanacak olan limon hem balık kokusunu yok edecek hemde mutfağınıza hoş bir koku yayacaktır.

* Vazolardaki kireç lekeleri nasıl çıkar?

Cam ve porselen vazolardaki kireç lekelerini 2 çay kaşığı sirke ve 1 çay bardağı pirinçi vazonun içerisine koyun ve yavaşça sallayın/çalkalayın. Daha sonra vazo içerisine sıcak su dökün ve biraz daha çalkalayın. Birkaç dakika sonra vazonuzun içerisindeki sirkeli suyu boşaltıp vazonuzu güzelce yıkayın. Vazonuz pırıl pırıl olacak.

* Çelik tencerelerinizi parlatmak için;

Çelik tencereler zamanla parlaklığını kaybeder. Çelik tencerelerini parlatmak için önce bir su bardağı kadar sirkeyi bir kapta ısıtın. Yumuşak bir bezi bu ılık sirkeye batırarak tencerelerinizi sirke ile güzelce ovun. Ovma işlemini tamamladıktan sonra tencerenizi durulayın. Tencerenizi duruladıktan sonra toz bırakmayan bir bezle tencerinizi silerek kurulayın. Kurulama işlemi sırasında her hareketinizle tencerenizin daha çok parladığını göreceksiniz.

* Kumaşlardaki yağ lekeleri nasıl çıkar?

Kumaşın üzerindeki leke henüz yeni ve kurumamış ise kumaşın her iki taraftan leke üzerine talk pudrası serpin ve lekeyi pudra ile tamamen kapatın. Daha sonra pudra döktüğünüz alana temiz bir kumaş parçası koyup leke bu kumaşın üzerinden orta sıcaklıkta ütüyü geçirin. Lekenin büyük oranda çıkmış olacaktır. İlk yıkama sonunda kumaş üzerinde kalan leke izlerininde çıkmış olduğunu göreceksiniz.

* Kırılan cam yada porselen parçaları nasıl temizlenir

Evinizde cam ya da porselen kırıldığı zaman minik parçalar etrafa yayılır. Büyük cam parçalarını süpürdükten, büyük bir kalıp sabunu cam parçalarının dağılmış olabileceği yerlerde gezdirerek küçük cam parçalarını toplayabilirsiniz.

* Bakır kaplarınızın ilk günkü gibi yeni görünmesini ister misiniz?

Mutfağımızdaki bakır kapların yerini borcamlar, teflonlar aldı. Artık annelerimizden kalan bakır güğümler, minik kazanlar salonlarımızı süslüyor. Bu değerli aksesuarlara yeni bir görünüm kazandırmak için bir bezi sirke ile ıslatın ve bakırlarınızı bu sirkeli bezle ovun. Misafirleriniz hatıralara ne kadar değer verdiğinizi bu eşyalarınızın parlaklığından anlayacaktır.

* Meyve suyu lekesini çıkarmak için;

Masa örtünüze, gömleğinize, tişörtünüze damlayan meyve suyu lekesini çıkarmak için hemen leke üzerine bir miktar tuz koyun ve leke kuruyana kadar bekleyin. İlk yıkamada leke çıkacaktır.

* Evinizde ayakkabı boyası kalmadı mı?

Hemen bir adet salatalık kesin ve salatalığın kesilmiş yüzeyi ile ayakkabılarınızı ovalayın. Salatalık hem ayakkabınızın parlak görünmesine yardımcı olacak hem de derinin su geçirmesine engel olacaktır.

* Balık kokusunu gidermek için;

Balık kızarttıktan sonra mutfağınıza sinen balık kokusunu gidermek için bir kapta 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı kadar sirkeyi kaynatın. Bu şekilde mutfağınızdaki balık kokusu gidecektir.

* Çikolatalar nasıl saklanmalıdır;

Çikolata, içerisinde bulunan kakao yağı nedeniyle ısıya karşı çok hassas olan gıdalardır. Bu nedenle çikolata ısı değişiminin olmadığı ortamlarda saklanmalıdır. Çikolata eğer dolaba konulmuşsa sonra tekrar oda sıcaklığında muhafaza edilmemelidir. En ideal saklama yeri kiler rafları ya da çekmeceleridir.

* Fırınınızın içi kötü kokuyorsa;

Bir kap içerisine bir su bardağı kadar sirke döktükten sonra fırınınıza koyun ve fırınınızı bir süre böylece çalıştırın. Sirke buharı fırınınızın içinde kötü kokuyu hapsedecektir.

* Kristal bardaklarınızın daha parlak olması için;

Yıkadıktan sonra hazırlamış olduğunuz sirkeli suya birkaç kez batırıp çıkarın ve durulayın. Kristal bardaklarınız daha parlak olacaktır.

* Karnabahar pişirirken oluşan kötü kokuyu önlemek için;

Karnabaharın suyunun içine yarım çay bardağı süt ilave edin. Hem yemeğiniz daha az koku yayacak hem de yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.

* Yeni aldığınız tencere ve tavalarınızı;

Kullanmadan önce içerisine bir su bardağı kadar sirke koyup kapağı kapalı olarak ocak üzerinde sirkeyi kaynatın. Özellikle seramik ve teflon tencere ve tavaların kokusunu alarak yemeklerinize geçmesini önlemiş olursunuz.

* Yeni aldığınız mutfak eşyalarındaki etiketleri çıkarmak için;

Deterjanlı sıcak su ile etiketleri ıslatın ve iki dakika kadar ıslak kalmalarını sağlayın. Etiketler kolayca ve lekesiz bir şekilde çıkacaktır.

* Çay ve su bardaklarınız sararmışsa;

Bulaşık deterjanı ile parlatamıyorsanız, çamaşır suyu ekleyerek bir kap içerisinde ılık su hazırlayın ve bardaklarınızı bu suya daldırın. 15-20 dakika sonra bardaklarınızın parladığını göreceksiniz.

* Çatal, kaşık ve bıçaklarınız kararmışsa;

Bir kap içerisine ılık su ve bir miktar çamaşır suyu koyun. Çatal, kaşık ve bıçaklarınızı bu ılık suda 15-20 dakika kadar bekletin. Parladığını göreceksiniz.

* Yağ sakladığınız şişeleri yıkamak kolay değildir;

Yağ şişelerini yıkarken şişe içerisine bir çay kaşığı tuz koyun ve ılık su ile ilave ederek şişeyi güzelce çalkalayın. Daha sonra bulaşık deterjanı ile şişenizi tekrar yıkayın.
Dibi tutan tencere ve aşırı yağlı tavalarınızı temizlemek için;

Tencere veya tavanıza bir miktar krem deterjan dökün. Daha sonra tencere veya tavanıza sıcak suyu koyarak su soğuyana kadar bekleyin. Su soğuduktan sonra hızlıca tava veya tencerenizi ovalayarak temizleyin. Su soğuduktan sonra uzun süre bekletilirse yanık ve ağır kirler daha zor çıkacaktır.

* Dibi tutan tencere ve aşırı yağlı tavalarınızı temizlemek için;

2-3 yemek kaşığı karbonatı bir miktar ılık su ile hamur haline getirip tava veya tencerenizin dibine güzelce yaydırın ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Bu süre sonunda tencere veya tavanızın kolayca temizlendiğinizi göreceksiniz.

* Eliniz soğan, sarımsak kokuyorsa;

Elinizi haşlanmış patates ile güzelce ovduktan sonra bol sabunlu suyla yıkayın.

* Eliniz balık kokuyorsa;

Elinizi bir miktar sirke alıp güzelce ovalayabilirsiniz. Ya da sıkılmış limonu ortadan ikiye bölerek limonla elinize kür yapıp balık kokusunu çıkarabilirsiniz.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!