Ev hayatını kolaylaştıracak pratik bilgiler ( 4 )

25 Kasım 2018 Yazan  
Kategori HAYATA DAİR PRATİK BİLGİLER

EV HAYATI İÇİN PRATİK BİLGİLER (4 )
• Evdeki saksı bitkilerinizi ufak sineklerden korumak için toprağına bir diş sarımsak gömün.

• Beyaz çamaşır üzerindeki çay lekelerini limon suyuyla silin, sonra soğuk suyla durulayın. Leke renkli kumaş üzerinde ise ve leke yeniyse yumurta sarısını suyla karıştırarak ovuşturun. Eğer leke eskiyse, gliserinli suyla silmeniz gerekir.

• Pas lekesi özellikle pamuklu kumaş üzerindeyse çıkması imkansızdır. Ancak sentetik kumaşlarda tuz ve limon karışımıyla bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Son olarak içine az miktarda amonyak katacağınız suyla silerseniz, lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

• Top haline getirdiğiniz gazete kağıdını, 2 ölçü su ve 1,5 ölçü sirke karışımına batırarak bununla aynanızı silin, sonra kuru bir bezle kurulayın.

• Örtülerinize damlayan mum lekelerini, önce kazıyarak çıkabildiği kadar çıkarın. Sonra örtünüzü yıkayıp, lekenin olduğu yerin iki yüzüne kurutma kağıdı koyarak sıcak ütü ile ütüleyin.

• Çiçeklerin saplarını verev şekilde kesin, tuza batırarak bir müddet bekletin ve daha sonra vazoya yerleştirin. Daha uzun süre dayandığını göreceksiniz.

• Satın aldığınız kır çiçeklerinin daha uzun süre dayanarak vazoda güzelliklerini korumasını istiyorsanız, suyuna birkaç damla çamaşır suyu koyun. Daha uzun ömürlü olacaklardır.

• Porselen yemek takımlarınızın çatlaklar nedeniyle kırılmalarını önlemek için çatlamış tabağı bir tencereye koyun ve tencereyi ağzına kadar süt ile doldurun. Çok kısık ateşte 45 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın. Çatlaklardan eser kalmayacak. Aynı yöntemi porselen objeleriniz için de kullanabilirsiniz.

• Ayaklarınız ağrıdığı zaman boş bir şişe alıp bunu ayaklarınızla yuvarlamaya çalışın. Şişeyi hareket ettirmek ayaklar için masaj yerine geçer. Bu yöntem taban çöküklüğü için de iyi bir tedavidir.

* Çok sigara içilen odanın bir köşesine, kokuyu alması için ıslatılmış sünger koyun. Yine de kokuyorsa, bu sefer süngeri sirkeye batırarak deneyin.

* Boya, badana işlerinden sonra eve sinen kokuları gidermek için, soğanları bölüp içinde soğuk su bulunan bir kaba bırakın. Ayrıca boya kokusu bulunan yere kuru ekmek parçaları koymak da işe yarayacaktır.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!