Düğün takısı nasıl olmalıdır

08 Ekim 2017 Yazan  
Kategori MAKALE YORUM

Düğün takısında zengin yoksul ayırımı
Evlilik şüphesiz insanların yaşadığı yaşayacağı en güzel varoluş nedenlerinden biridir. Her insan için güzel başlayıp kötü bitmesine rağmen. Yanlış tercihler ve gerçek kişiliklerin sonradan ortaya çıkmasıyla başlayan sorunlar güzel hayallerle başlayan bir çok evliligi ne yazıkki bitiriyor.

Evliliğe giden son adım elbetteki düğündür. Veya nikahtan sonra düğün yapmadan dünya evine girenler vardır.
Dügünlerin ve evliliklerin olmazsa olmazı takı merasimidir. Takı merasiminin önemini anlatmaya gerek varmıdır. Takıda toplanan altın ve paralar yeni evlenen çiftlerin kuracakları yuvaya sağlanan en önemli destektir.

Bu takı merasimi islam dinimizin güzel bir geleneğidir. Düğün evliliğin ilanı takı ise maddi desteğidir.

Düğüne davet eilen davetliler yeni evlenen çiftlere ellerinden geldiği ,gönüllerinden koptuğu kadar yardımda bulunurlar. Takı takarken akrabalık derecesi takının miktarınıda elbetteki etkiler. Fakat bir gerçek vardırki kimi zaman gösterişe kapılıp takı takmada aşırıya kaçanlar sıkındılı bir ay yaşamak zorunda kalbiliyorlar.

İşin en mantıklı yanı davetlilerin imkanları ölçüsünde ne cimriliğe kaçıp nede aşırı cömertliğe kapılmamalarıdır.

Benim sözü getirmek istediğim nokta ve çok yanlış bulduğum milletimizin takı konusunda İslamı değerlere hiç yakışmayan ayırımcılık yapmalarıdır.

Zengin düğünlerine gidenler takıda tüm şartları zorladıkları gibi gösterişe kaçmak pahasına yüksek rakamda takaı takma yarışına girip, aynı kişiler yoksul sayılacak insanların düğününde çok az miktar da para takmaktan geri durmuyorlar.

Önemli olan ihtiyaç sahibine daha fazla destek olmak insanlığın bir gereği değilmidir. Madem insanız o halde nedir bu ayrımcılık. Zengin zaten zengin neyine yalakalık yapılır anlaya bilmiş değilim.
Doğru olan fakir olana daha fazla yardım etmektir elbetteki.

Zengin malını herkese verse zaten zengin olmazdı. Zenginlik birazda pintilikten değilmidir. Zengine fazla verilen kardan değildir. Ama yoksula verien hayır duası olarak geri döner.

Nedemiş atalarımız İYİLİK YAP DENİZE AT BALIK BİLMEZSE HALIK BİLİR.

H. Metin Yiğit

Kaydet

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!