İnternetin çocuklara zararları

30 Mart 2018 Yazan  
Kategori BİLİM TEKNİK

Çocuklara internet tuzakları

Çocuğunuzu internetle baş başa bırakmayın yazık edersiniz.Yapılan bir araştırmaya göre, çocuklarımızın büyük kısmını internette büyük tehlikelerle karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı.

İnternet, bugün pek çok alanda yoğun olarak kullanılıyor. Gerçek bir bilgi hazinesi olan internet sayesinde aranılan hemen her bilgiye tek bir tıklamayla kolayca ulaşılabiliyor. Burası işin faydalı ve masum olan tek yanı.

Diğer yandan baktığımızda internetin en az yararlı olduğu kadar zararlı bir platform olduğunu da söylemek zorundayız. Elbette bunda virüsler, trojanlar, spy’lar ve spam gibi birçok faktör sayılabilir. Ancak bu bahsi geçen zararlılara daha çok bilgisayarlara ve içerisindeki verilere zarar vermesi yönünden dikkat edilmesi gerekir. Oysa internette bulunan bazı sayfalar var ki özellikle küçük yaştaki çocukları çok yakından ilgilendiriyor.

Çocukların bilgisayarlara ne kadar tutkun olduklarını hepimiz biliriz. Aileler de çocuklarını mutlu etmek adına çağın da gerektirdiği şekilde onlara bilgisayar temin etmektedir. Böylelikle çocuklarını mutlu ettiğini düşünen ana-baba bilgisayarla çocuklarını baş başa bırakmaktadır. Ancak bu durumun çocuklar için ne kadar büyük risk taşıdığını hesaba katmamaktadır.

Yapılan geniş çaplı bir araştırma, işte tam bu noktada ebeveynleri aydınlatacak nitelikte bazı sonuçlar sunuyor. altı bine yakın yetişkin ile çocuk arasında yapıldı.
Araştırmada çıkan sonuca göre 10 ile 17 yaş arasında bulunan çocuklar, sadece yetişkinlerin girebileceği siteleri ziyaret ediyor ve daha da önemlisi internette kendisine ‘merhaba’ diyen hemen herkesle tanışmaya çalışıyor, arkadaşlık kuruyor. Hatta araştırma sonuçlarına göre, çocukların %11’i ” cinsel içerikli chat ortamlarına bile dahil oluyor.

Çocuklara güvenmek gerekir ama bu durum onları denetimsiz bırakmayı gerektirmez
Yapılan bir Araştırmada yer alan çocukların neredeyse yarısı ebeveynlerine internette gerçekten neler yaptığını söylemiyor, diğer bir deyişle ailelerini kandırıyor. Çocukların %33’ü, internette gerçekten ne yaptığını ailelerine açıkladıklarında onlardan pek de iyi bir davranış görmeyeceklerine inanıyorlar; bu nedenle de bu platformdaki aktivitelerini gizleme yolunu seçiyorlar.

Ancak araştırmanın asıl korku verici tespiti ise şu: Ebeveynler, çocuklarına güveniyor. Ailelerin neredeyse %86’sı çocuklarının internette girmemeleri gereken sitelere girmediğini, kendilerinden izin almadan çocuklarının bu tip sitelere asla giremeyeceğine inanıyor.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!