Boraks nedir nerelerde kullanılır

15 Temmuz 2018 Yazan  
Kategori BİLİM TEKNİK

Boraks nedir Nasıl Kullanılır
Boraks doğal bir temizlik malzemesidir. Temizlik denince aklımıza deterjanlar dışında bir şey gelmezken boraksın doğal bir temizleme bileşeni olduğunu bilmeniz de fayda var. Boraks su,oksijen,sodyum ve bor minerallerinden oluşan doğal bir karışımdır ve antiseptik özellik taşımaktadır. Boraksın antiseptik özelliği dışında dezenfekte edici özelliği de bulunur. Tüm bu özelliklerinden dolayı boraks temizlik amaçlı kullanıldığı yerlerde kesinlikle küflenmeyi önleyici bir rol oynamaktadır.
Boraksı nasıl kullanmalıyız, neleri boraks ile nasıl temizleriz?

* Boraks ile Banyo Temizliği
Banyolarda bulunan lavabo, tuvalet, küvet, klozet gibi sert yüzeyleri boraks ile temizleyip banyonuzu hijyen açısından zengin bir hale getirebilirsiniz.

İhtiyaca göre boraks ve çamaşır sodası eşit miktarlarda karıştırılır.
Bir sünger ya da fırça yardımı ile yüzeyler ovulur.
Su ile durulanarak temizlik tamamlanır.

Boraks banyo fayansları için de son derece hijyenik bir temizlik sağlar. Fayanslar arasındaki derzlere zarar vermez.

* Boraks ile Bulaşık Temizliği
Mutfaktaki bulaşıklar için bulaşık makinenizde boraksı iki yönlü kullanabilirsiniz, ilki deterjana karıştırarak, ikinci ise ile boraks ile bulaşık deterjanı oluşturarak.

Boraks ile Bulaşık Deterjanı Karışımı
Bulaşık makinenizde kullandığınız bulaşık deterjanı bölmesine 3te 1 oranda boraks ilave edin ve ölçeğin geri kalanını bulaşık deterjanınız ile doldurun. Boraks ile bulaşık deterjanınız birleşince;

Yıkama suyundaki kalıntılar çözülür ve bulaşık makinenizin temizleme gücü artar. Bulaşık deterjanının tek başına çözemediği yağ kalıntıları borakslı bulaşık deterjanınız ile tertemiz olur. Bulaşıklarınız pırıl pırıl parlar ve lekesiz sonuçlar elde edersiniz.

Boraks ile Bulaşık Deterjanı Yapımı
Gerekli Malzemeler
Boraks
Çamaşır Sodası
Limon Tuzu
Limon ya da portakal kabuğu (arzuya göre)

Hazırlanışı
Derin bir kap içerisine 6 su bardağı kaynamış suyu koyun. Sıcak su içerisine 4 su bardağı kadar limon tuzu ilave edin ve erimesi için karıştırın. Limon tuzu tamamen eridikten sonra 8 su bardağı boraks ilave edin. Karışımın içerisinde boraks da tamamen eridikten sonra, 4 su bardağı çamaşır sodasını karışıma ilave edin. Sodayı ilave ederken köpürme meydana geleceğinden bu işlemi mümkün olduğunca ağır ve yavaş hareketlerle gerçekleştirin. Hazırlanan karışım kullanılmadan evvel 1-2 saat kadar dinlenmelidir.
Arzuya göre hoş kokmasını isterseniz karışıma limon ya da portakal kabuğu ilave edebilirsiniz. Dinlenen karışımı süzdükten sonra bulaşık makinenizde kullanabilirsiniz.

Boraks ile Halı Temizliği
Evinizde bulunan her çeşit halıyı ve kilimi kolaylıkla temizleyeceğiniz bir formül: 1 litre ılımış su içerisine 2 ölçek boraks ilave edin. Karışımı karıştırıp boraksın erimesini sağladıktan sonra, yumuşak bir bez yahut fırça yardımıyla halınıza uygulayın. Halınızın temizliğini bitirdikten sonra kurumaya bırakın.

Borks ile halı ve kilimleriniz dezenfekte olacaktır. Özellikle evcil hayvan besleyenlerin, hayvanları için bulundurdukları paspaslarda da uygulanmalıdır.
Bölüm4: Boraks ile Çamaşır Makinesi Deterjanı Yapımı

Boraks ile hazırlayacağınız çamaşır deterjanı sayesinde lekesi çıkmayan çamaşırlarınız bile lekelerden kurtulacaktır. Çamaşırlar için kimyasal deterjanlardansa boraks ile hazırlanan deterjanı kullanmak giysilerinizin de ömrünü uzatacaktır.

Gerekli Malzemeler
Boraks
Çamaşır sodası
Zeytinyağlı doğal yeşil sabun

Hazırlanışı
Çalkalayabileceğiniz şekilde ağzı kapanabilen bir geniş bidon seçin.
Bidon içerisine bir kalıp zeytinyağlı doğal yeşil sabunu rendeleyin.
Üzerine 4 su bardağı boraks, 4 su bardağı da çamaşır sodası ilave edin.
Kabın ağzını kapatıp hepsi karışıncaya kadar çalkalayın, çamaşır makinesi deterjanınız hazır!

Tüm bunların yanı sıra nemli bir beze boraks koyarak, yalnızca silme işlemiyle temizlik gerçekleştirebileceğiniz yerler:
Paslanmaz çelik
Alüminyum tava ve tencereler
Porselen eşyalar
El yapımı aksesuarlar
Buzdolabı temizliği
Fırın temizliği
Mikrodalga fırın temizliği
İç mekan PVC kaplamalar
Panjur temizliği
Pimapen temizliği
Hasır(şilte) temizliği
Plastik dış mekan eşyaları

Boraks ile Yapay Çiçek Yapımı
Bir çok bölgede temizlik için kullanılan boraksın doğal bir temizleyici olma özelliği dışında, kurutucu özelliğinden de faydalanılabilinmektedir. Kurutarak saklamak istediğiniz ya da dekoratif amaçla kullanmak istediğiniz canlı çiçeklerinizi boraks ile kurutarak ölümsüzleştirebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Saklamak istediğiniz çiçekleri saklamak istediğiniz şekilde kesin. Dallarından ayırabilir yalnızca çiçeklerini seçebilirsiniz, tamamen size kalmış.
Ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir karton kutunun dibine 1 cm kalınlığında boraks sürün. Daha sonra kutunun içerisine kurutmak istediğiniz çiçekleri koyun. Çiçeklerin üzerini tekrar boraks ile kapatın. Kutuyu kapatın ve hava almayacak şekilde bantlayın. Oda sıcaklığında 1 hafta kadar bekletin.
1 hafta sonunda saklamak istediğiniz çiçekler kurumuş olacaktır. İster dekoratif amaçlı isterseniz de hatıra amaçlı saklayabilirsiniz.

Boraks Ne İşe Yarar?
Ev temizliğinde sık sık kullanılan boraks, çeşitli maddelerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış ve mikropların yok edilmesinde oldukça başarılıdır.

Boraks Nedir?

Boraks doğal bir mineraldir. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Doğal dezenfektan olarak evlere girmektedir.

Boraks Ne İşe Yarar?

Boraks adını Arapça Burak yani parlak isminden alır. Kimyasal madde evinde kullanmak istemeyenler, sağlığına dikkat edenler, deterjanlara alerjisi olanlar, küçük çocuğu olanlar boraks ile evlerinin dört bir yanında doğal olarak hijyeni sağlamaktadırlar.

Boraks Nerede Kullanılır?

Boraks tıpkı marketlerden alınan kimyasal maddeler yoluyla elde edilmiş temizleyicilerle aynı işi yapar. Aralarındaki fark boraks mineralinin insana ve çevreye zarar vermemesidir. Çamaşır yıkanmasında, bulaşık temizliğinde kullanılır. Evlerinde sağlıklı temizliğe kavuşmak isteyenlerin boraks mineralini yakından tanıması gerekmektedir. Evlerini temizlerken faydadan çok zarar gören ev kadınları ve aileleri çareyi doğaya ve çevreye dost olan boraks maddesini almakla bulmaktadırlar.

Boraks aynı zamanda bahçe işlerinde de kullanılır. Zehirli otların temizliğinde kullanılır. Topraktaki diğer canlılara zarar vermez ve böcek oluşumunun önlenmesinde toprağa serilir.

Boraksın Kullanıldığı Alanlar

Boraks kozmetik sanayisinde kullanılır.
Boraks inşaat sanayisinde kullanılmaya başlamıştır.
Çimentoya sağlamlık verdiği öğrenilmiştir.
Boraks atık sanayide kullanılır.
Boraks deterjan sanayisinde kullanılır.
Boraks enerji sektöründe kullanılır.

Boraksın Çamaşırlarda Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kimyasal deterjanlar hem çok pahalı hem de sağlığa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Evde hazırlanabilir bir reçeteye artık kimyasal deterjanlara dünyanın paraları verilmeyecek hem de sağlık korunmuş olacak. 1 kahve fincanı boraks, 1 kahve fincanı çamaşır sodası ve limon tuzu ile sağlıklı deterjanlar hazırlamak mümkündür. Bu karışımı normal deterjan ölçüsünde çamaşır makinesinin yıkama gözüne eklemek suretiyle temizlik işlemine başlamak mümkündür.

Boraksın Bulaşık Yıkamada Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

1 Su bardağı boraksı aynı şekilde çamaşır sodasıyla karıştırmak ilaveten portakal yağı ya da mandalina yağı kullanmak bunlardan karışım yapmak bulaşık deterjanı yerine geçmektedir. Unutulmamalıdır ki bulaşıkların iyice durulanması gerekmektedir.

Boraksın Halılarda Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

1 fincan boraks ve 1 fincan karbonatı su ile macun kıvamına getirerek kirli veya lekeli kısma ovmak suretiyle temizliğini sağlamak mümkündür. Koku sinen halılar ya da kilimleri bu karışımı üzerine serperek bekletmek, sonrasında ise süpürge ile iyice temizlemek gereklidir.

Boraksın Tuvalet Temizliğinde Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

1 su bardağı boraks ve çamaşır sodasına ilaveten sirke de mikrop kırıcı özelliğiyle aralarına katılmaktadır. Karışımı macun haline getirerek yüzeylere fırça ya da sünger yardımıyla ovmak suretiyle temizlik işi gerçekleştirilebilir.

Boraksın Böcek İlacı Olarak Kullanılması Nasıldır?

Her türlü böceğe karşı etkili olan boraks böceklerin çıktığı deliklere sürülmektedir. Hamam böceklerine bile tesiri vardır. Çocuklara temas etmesinden kaçınmalıdır. Uygulandıktan sonra eller bol suyla durulamak gereklidir.

Boraks Nerede Satılır?

Boraksı aktarlardan, organik pazarlardan, eczanelerden ve güvenilir internet sitelerinden temin etmek mümkündür. Son yıllarda insanların doğal ve doğaya yönelik organik ürünler seçmesi boraks gibi pek bilinmeyen maddelerin günümüzde popüler olmasını sağlamıştır.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!