Benjamin Franklin kimdir hayatı buluşları

10 Kasım 2014 Yazan  
Kategori BİLİM TEKNİK

Benjamin Franklin, 1706 – 1790
ABD’li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı ve diplomattır.

On yaşında okulu bıraktı. 12 yaşındayken basımevi yöneten ve liberal bir gazete yayınlayan ağabeyi William’ın yanına girdi. Basımcılık mesleğini öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı.
1730’da Philadelphia’da bir basım evi ve gazete kurdu. Poor Richard’s Almanac’ı (Fakir Richard’ın Almanak’ı) yayınlamaya başladı:
1732­-1757 yılları arasında yönetmenliğini yaptığı Amanac’da Richard Sounders imzasıyla yazılar yazdı. Siyaset, felsefe, bilim, iş ilişkileri gibi konuların tartışıldığı Junto adlı bir kulüp; kütüphane, hastane ve yangına karşı sigorta şirketi kurdu. Basımevlerini çoğalttı.

Franklin 1736’da Philadelphia meclis sekreteri oldu ve siyasete atıldı.
1750’de Pensilvanya meclisine seçildi, arazi vergisine karşı olan büyük ailelerle mücadele etti. İngiliz Amerikası postalarının genel müdürlüğüne getirildi. Posta servisinde çeşitli düzenlemeler yaptı. Özellikle elektrik olaylarıyla ilgili araştırmalar yapan Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektriğin korunumu ilkesini ortaya attı. Fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak gerçekleştirdiği deneyi sonunda şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoner’i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı.

1772’de Massachusetts Valisi Hutchinson’un sömürge halkına karşı hakaretlerle dolu mektuplarını ele geçirerek yayınladı. Sömürge halkı karşısındaki itibarı arttı. Amerikan Kongresine milletvekili seçildi. 1776’da Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırladı.

Eylül 1776’da kongre, ekonomik ve askeri yardım istemek üzere aralarında Franklin’in de bulunduğu üç kişilik bir komisyonu Fransa’ya gönderdi. Franklin, Fransız dışişleri bakanı Charles Gravier ile görüşmelerinde çok başarılı oldu.

1775-1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonunda İngiltere ile barış görüşmelerini sürdürmek üzere seçilen diplomatlardan birisi olarak İngiltere’ye gitti. İngiltere ile barış antlaşmasının imzalanmasından sonra 1785’te Amerika’ya döndü. 1787’de öldü.

Enter Google AdSense Code Here

Yorumlar


5 Yorum yapılmış "Benjamin Franklin kimdir hayatı buluşları"

 1. selçuk demişki 05 Nisan 13 16:59 

  bu adam varya neler bulmuştur acaba

 2. selçuk demişki 05 Nisan 13 17:06 

  bnjh

 3. ayşe demişki 20 Mayıs 14 16:15 

  aferin

 4. ayşe demişki 20 Mayıs 14 16:16 

  nnnnnnnnnnnnnnnnnnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrr kkkkkkkkkkkkkkkkııııııııııııııızzzzzzzzzzzz

 5. Seksi melid demişki 12 Ocak 15 18:38 

  Bune ya hiç ilgi alanıma girmez peki sizin boyfriendlerim

Yorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!