Balın faydaları ve yararları nelerdir

05 Ağustos 2018 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

Bal hangi hastalıklara iyi gelir
İyi bir koruyucudur :
Antibakteriyel özelliğinden dolayı içinde birçok gıda bozulmadan saklanabilir. Mideye kuvvet verir. Baldaki şeker emilimi en kolay olan şeker olması ve Hazmı gerektirmediğinden kolayca kana geçer. Ve midedeki fazlalıkları dışarı atar.

Kansızlığı giderir :
Kan yapıcı özelliğinin yanında hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir. Damarları açar: Diğer şekerlerin oksine okisjen ile reaksiyona girdiğinde tam yanma meydana geldiği için kanda daha az atık madde bırakır. Kalp adelesine faaliyet ve zindelik vermesiyle Kalp Hastalarına faydalıdır. Romatizma: Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa sürede iyileştirir.

Alerji:
Alerjik vakıalarda pahalı ve zahmetli tedavilerin yerini alacak bir alternatif tedavidir. Ağrıları dindirir: Balın bilhassa buharı ağrı ve sızıyı birkaç Dakika i
çinde dindirmeye başlar. İştah açıcı: İhtiva ettiği A,B,C, ve diğer vitaminler ve Mineraller insana zindelik verir.

Doğal bir diş macunudur:
Diger tatlı ve meyvelerin zıttı bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Dişleri ve diş etlerini mikroplardan korur,ağızdaki yaraları tedavi eder.
Kabızlık: Bilhassa Sıcak bal şerbeti kabızlığı kısa sürede geçirir. Şişmanlık: bal içerdiği enzimler sebebiyle şişmanlığı önler. Bilhassa ılık bal şerbetinin zayıflatıcı özelliği vardır.

Yaraları iyileştirir:
Bugün modern tıpta Ameliyat yaralarında bal kullanıldığı bilinmektedir. Cavanagh ve Beazley adlı araştırmacılar balın laboratuar şartlarında özellikle boğaz iltihaplarında kendini gösteren Kalbi Tutacoli mikropları ile Candida Albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğunu gözlüyorlar. İnhibin mikropların üremesini de önler.

Balgam Söktürür:
Balgamı keser vücudun pis rutubetini giderir. göze Faydalıdır: Gözün görme gücünü arttırır. Nar Suyu ile karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar. Karın Ağrısı: Karın ağrısını geçirir. Bal şerbeti karın ağrılarını çok kısa bir sürede dindirir.

İdrar: Söktürür.
Mesane yollarını temizler. İltihabını giderir. Köpek ısırmasına karşı faydalıdır. Köpek ısırınca bal şerbeti içilir. Ve köpeğin ısırdığı yere bal sürülür.Kuduz ihtimaline karşı tıbbi tedbirler ayrıca alınmalıdır.
Cildi Güzeleştirir: Vücud bal ile oğulursa cilt yumuşar. Bitleri öldürür. Saçlar’ıbesler.Saçasürülürsesaçlarıyumuşatır.Besler,uzatır,parlaklık ve canlılık kazandırır. Nezle’yi geçirir. Bal Limonla veya sütle içilirse nezle için çok faydalıdır.

Verem:
Özellikle çiçek balı gül ile karıştırılıp sabah akşam yenirse akciğer yaraları ve vereme çok faydalıdır. Yanıklar: Bal zeytinyağı ve gres yağıyla karıştırılıp yanan yerlere sürülürse acı,sızı çekilmez. Yanık kısa sürede iyileşir. Yanık izi kalmaz. Varis’e faydalıdır. Bal vücudda olan olan Varis ve varis yaralarına masaj yapılarak sürülürse çok faydalıdır.
Bal karaciğer ve göğsü temizler. Baldaki ciholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir.Ve hücrelerinde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir.Balla salatalık rendelenerek yenirse susuzluğu giderir. Kanı temizler.

Sarılık:
Sarılığı kısa sürede iyileştirir.
İshal’i durdurur. Soğuk bal şerbeti ishale çok faydalıdır. Kısa sürede durdurur. Alaca: Alaca hastası olanlar en az iki-üç Ay sabah aç karnına bir Su bardağı bal şerbeti içerse şifa görür. Kolestrol’ü düşürür.

Süratle kana karışır;
Hızlı bir enerji kaynağıdır: Bal ılık suyla karıştırıldığında 7 dakika içinde kana karışır. İçerdiği serbest şekerlerden dolayı beynin çalışması kolaylaşır. Yapılan son araştırmalara göre, şekerlerin bu kendine has karışımı yorgunluğun giderilmesinde en etkili yöntemdir ve atletik performansı artırmaktadır.

Yatağını ıslatan çocuklar için gayet faydalıdır.İlaçların yan etkileri’ni önler. Zararlarını nötüre eder. Akne için iki çorba kaşığı bal iki çorba kaşığı süt Limon suyundan oluşan karışımın sürülmesi faydalıdır. Büyüme çağındaki çocukların zeka gelişimine’ne azımsanmayacak derecede olumlu etkisi vardır. Ayrıca önemli ölçüde cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır.

Bal, eski caglardan itibaren kuvvetlendirici, tedavi edici ve tadlandirici olarak kullanila gelmistir. Niketim Hipokrat, balin kesiklere, çibanlara, apselere, yaniklara iyi geldiğini söylemistir.

Bal, soguk suyla karistirilip icilirse ishali durdurur.
Sicak suyla karistirilip icilirse kabizligi giderir.
Bal sicak icildigi zaman 7, soguk icildigi zaman 20 dakikada kana karisir, kani temizler, vücuda enerji verir. Ihtiva ettigi serbest sekerlerden dolayi beynin calismasini kolaylastirir.

Beslenmeden dogan bazi eksikliklerde, kemik hastaliklarinin tedavisinde cok faydalidir.
Soguktan gelen bütün hastaliklara karsi sifadir.
Altini islatan cocuklarin 1-2 ay bal yemege devam etmesi faydalidir.
Cocuklarda kusma, öksürük, bronsit gibi hastaliklarda kaynatilmis arpa suyuyla karistirilip icilirse, hastalik tedavi edilmis olur.

Bal, sabah ve aksam devamli yenirse, sariligin kisa zamanda tedavisine yardimci olur.* Bir miktar tuzla karistirilip alinmaya devam edilirse balgam söktürür.* Bal, karin agrilarini keser. Mideye ferahlik verir. Mide ve bagirsaklardaki yaralari tedavi eder.

Gerçek balın faydalarını özetleyecek olursak :
– Mideye kuvvet verir.
– Çocuklara zeka verir.
– Tansiyon düşürür, iştah açar.
– Doğal diş macunudur, kansızlığı giderir.
– Alaca hastalığının şifasıdır.
– Kabızlığa iyi gelir.

– Damarları açar, romatizmaya ve alerjiye faydalıdır.
– Ağrı dindirici özelliği vardır.
– Cildiyumuşatır,saçları besler,göze faydalıdır, yara iyileştiricidir.
– İshali keser, zayıflatıcıdır.
– Ülser ve mideye oldukça faydası vardır.
– Nezle ve öksürüğe iyi gelir.
– Kalp çarpıntısı için faydalıdır.
– Sedef, sarılık ve beyin hastalıklarında kullanılır. Alerjik vakaları önler.
– Gözün görme gücünü kuvvetlendirir.
– Bal vücudu güçlendirirRutubeti dışarı atar

– Mide ve ciğerdeki atık maddeleri dışarı atar
– Kumları döker, bağırsal yaralarını giderir
– Mideye ferahlık verir, hazım için kati devadır
– Çocukların gelişmesine yardım eder
– Erkekliği kuvvetlendirir
– Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar vücudu dinç ve zinde tutar

– Mide ve bağırsak gazlarını izale eder
– Kanı çoğaltır, idrarı söktürür
– Damarları genişletir
– Kalbi güçlendirir
– Siroza karşı iyi gelir
– Felç ve yüz felcine iyi gelir
– Bağırsaktaki Iekeleri tamamen yok eder
– Akıl ve Zekaya fevkalade kuvvet verir
– Ilık su ile şerbet yapılır, içilirse ishale temin eder
– Soğuk su ile içilirse ishali durdurur
– Kalp çarpıntıları için yegane devadır

– Sıcak içilirse 8 dak soğuk içilirse 10 dak kana karışır
– Kemik hastalıklarına kati devadır
– Bal sarılık hastalıklarına tutulmuş kimseler sabah, akşam 1 kaşık yerse 15 günde Hastalığı yok eder
– Asap bozukluğunu ve uykusuzluğu giderir
– Yiyen kimse halsiz kalmaz
– Süt ile sulandırılıp içilirse bağırsak şeritleri telef olur
– Karın ağrısını keser

– Nar suyuna karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini Sağlar
– Vücuttaki milkrop üremesini önler
– Göğsü ve ciğerleri temizler
– Hazmı kolay, atığı yoktur

– Kolayca sindirilir:
– Kan yapımına destek olur:
– İçindeki şekerlerin bir başka cins şekere (fruktozun glikoza) dönüşebilme özelliği sayesinde bal, yüksek miktarda asit içermesine rağmen, en hassas mideler tarafından bile kolaylıkla sindirilir. Aynı zamanda bağırsakların ve böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
– Bal, kan yapımı için vücudun gereksinim duyduğu enerjinin önemli bir bölümünü karşılar.
– Kanın temizlenmesine de yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenleyici ve kolaylaştırıcı yönde etkisi vardır.
– Damar sertliğine karşı önemli bir koruyucudur.
– Barsaklardaki, damarlardaki ve diğer organlardaki pislikleri temizler.
– Yenmesi ve haricen sürülmesi, vücut salgılarını düzenler. İhtiyarlara ve balgamlılara faydalıdır.
– Soğuk algınlığını önler. Besleyici, tabiatı yumuşatıcı, içine atılan maddelerin özelliğini koruyucudur.

– Hoşa gitmeyen ilaçların özelliklerini değiştirerek hoşa gider hale getirir.
– Göğsü ve ciğerleri temizler, idrarı artırır, balgamın doğurduğu öksürüğe iyi gelir.
– Gül yağıyla birlikte sıcak sıcak içildiği zaman, uyku sersemliğini giderir.
– Eğer suyla karıştırılmış olarak yalnız başına içilirse, mantar zehirlenmesine karşı faydalı olur.
– İçine taze et konulduğunda, etin tazeliğini üç ay süreyle korur. Aynı şekilde içine Acur, Hıyar, Kabak ve Patlıcan atıldığında bu sebzelerin tazeliğini koruduğu gibi, birçok meyvenin tazeliğini de altı ay süreyle korumaktadır.
– Ölünün cesedini de bir süre bozulmadan muhafaza eder.(Mumya malzemelerindendir.)Bu özelliklerinden dolayı bal’a “Güvenilir Koruyucu” adı verilir.
– Bitlenmiş bir insanın bedenine ve saçına sürüldüğü zaman bit yumurtalarını öldürür.
– Saçları uzatır, güzelleştirir ve yumuşatır.

– Eğer bal gözlere sürme gibi sürülürse gözlerin kararmasını giderir.
– Eğer bal ile diş fırçalanırsa dişleri beyazlatır, pasını giderir, dişlerin ve diş minesinin sağlığını korur, damarların ağızlarını açar ve (kadınların) adet kanını getirir.
– Sabahleyin aç karnına balın yalanması, balgamı giderir, midenin iç yüzündeki saçakları oluşturan lifleri yıkar, midedeki artıkları dışarı atar, sıcaklığını normal derecede tutar, tıkanıklıklarını açar.Bu faaliyetleri ciğer, böbrekler ve mesanede de aynen yapar.

– Bal ciğerdeki tıkanmalara ve dalaktaki hastalıklara tüm tatlıların içinde en az dokunanıdır. Bütün bunlarla beraber, kötülüğünden emin olunan, zararı az olan, safralılara rastlanırsa zararlı olan bir besin maddesidir.

Safralılara olan zararı, sirke ve benzeri maddelerle giderildiği takdirde onlar için son derece faydalı bir hale gelir. Bal, besinlerle birlikte besindir, ilaçlarla birlikte ilaçtır, meşrubatla birlikte meşrubattır. Tatlılarla birlikte tatlıdır, kaymakla birlikte kaymaktır, rahatlatıcı besinlerle birlikte alındığında bir rahatlatıcıdır.

Eski alimler sadece bal’a güvenir, tedavide ondan yararlanırlardı.Eski alimlerin eserlerinde şekerin adı geçmez ve onu bilmezler, zira şeker, zamanımızın bir olayı, yakında ortaya çıkan bir besin maddesidir.

Peygamber efendimiz balı aç karnına suyla birlikte içerlerdi, bunu yapmalarında koruyucu hekimlik açısından ancak zeki ve erdemli bir insanın anlayabileceği açık bir sır vardır.
Peygamber efendimizin bal hakkındaki anlattıklarını şöyle açıklayabiliriz.
Bahsedilen olayda adamın karın ağrısı fazla yemekten doğan hazımsızlıktandır. Peygamber efendimiz , mide ve barsakların kıyı ve köşelerinde birikmiş olan fazlalıkları dışarıya atması için bal içmesini emretmiştir.
Zira bal mideyi temizler ve fazlalıkları dışarı atar.Mideye, yapışkanlıkların dan ve kayganlıklarından dolayı besinlerin yerleşmelerini önleyen yapışkan ve kaygan maddeler sıvanmıştı, midenin cidarlarında liflerin uçlarının oluşturduğu saçaklar vardır.

Bu saçaklara yapışkan ve kaygan maddeler takılıp kaldıklarında, mideyi ve içindeki besin maddelerini bozar.Bu durumda mideyi tedavi etmek, mideyi bu maddelerden temizlemekle mümkündür.
Bal, temizleyiciliği yanında bu hastalığın en iyi ilaçlarındandır.Özellikle sıcak suyla karıştırıldığı zaman.

Peygamber efendimizin bal içmesini tekrar istemesinde açıkça tıbbi yönden bir anlam vardır. Burada anlatılmak istenen şey, ilacın miktar ve dozunun, hastalığa uygun olması gerektiğidir. Eğer ilaç az gelirse hastalığı tamamen gideremez. Eğer fazla gelirse vücudun direncini zayıflatarak başka bir hastalığa yol açabilir.

BAL: CİVAN PERÇEMLİ BAL MASKESİ : Suyu kendine çeken bal, çok iyi bir nemlendiricidir. Bal hem kuru, hem de yağlı ciltlere yararlıdır. Cilde düzgünlük verir, yumuşatır ve besler. İçindeki organik Asitler ve Enzimler kozmetik açıdan Balın değerini artırır. Yüzü soluk olanlar yanak­larına pembelik gelmesi için, Baldan da­ha iyi bir nemlendirici bulamazlar.

Balı yü­ze yaydıktan sonra parmak uçları ile balı hafif hafif vurarak cilde yedirmeli. İki ila üç Dakika bekledikten sonra yüzü önce ılık, sonra soğuk Su ile yıkamalı. Bu yön­tem kan dolaşımını hızlandırır. Sonuç olarak cilt hafif pembeleşir. Bal; yüz kremlerinde, el losyonlarında, maskelerde yer alır (kozme­tikte kullanılacaksa iyice sulandırılmalıdır).

Civan perçemli bal maskesinin yapılışı: Civan perçemi çiçeği, saf Suda 10 dakika kaynatıl­dıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutu­lur. Elde edilen posa ezildikten sonra, yarım fincan Limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bîr tatlı ka­şığı süzülmüş bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile bir­likte karıştırılır.

Hazırlanan karışıma soğutulan bir fincan civan perçemi Suyu ilave edilir. Maske kıva­ma gelinceye kadar azar azar Yulaf Unu eklenir.

Etkisi: Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini sağ­layan civan perçemi maskesi, uygulamadan bir Saat sonra ılık su ile güzelce yıkanır ve cilt gül suyu ile iyice temizlenir. Bu maske, bir hafta uygulanmalıdır.

 

Enter Google AdSense Code Here

Yorumlar


2 Yorum yapılmış "Balın faydaları ve yararları nelerdir"

  1. rıdvan yavuz demişki 05 Nisan 10 20:27 

    güzel bi paylasım balın bu kdar muciczelerinin oldugunu bilmiyordum paylasımların dewamını bekliyoruz…

  2. ertan demişki 03 Mart 11 11:02 

    Balın çok faydalı olduğunu biliyorum ve her sabah tüketiyorum.
    Faydalı ve açıklayıcı olmuş

Yorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!