Antalya – Kaş hakkında bilgiler

22 Temmuz 2018 Yazan  
Kategori ŞEHİRLER VE İLÇELER

Tatil beldeleri,Tatilde nereye gidelim
Kaş ilçesi gezilecek yerler
KAŞ İlçesini tanıyalım
Kaş’ınİlçe merkezi, Kalkan ve Gelemiş Köyü’nde son yıllarda turizm, hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu nedenle turistik tesislerin sayısı hızla artmaktadır. Kaş özellikle dalgıç turizmi bakımında ülkemizin önde gelen merkezlerinden biridir.

Meis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş’ta tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli turizm potansiyeli vardır. Bir dil gibi denize uzanan Çukurbağ Yarımadası üzerinde yeni yapılmış modern oteller yarımadayı süslemektedir. Kaş’ın içinde tertemiz sularıyla Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı gibi plajlar vardır. Ayrıca kayıkla Çayağzı Plajı’na da gidilebilir.

KAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

Gömbe: Kaş’a 60 km. mesafede, Elmalı yolu üzerinde bulunur. Yol boyunca çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı ormanlar insanları mest edecek güzelliktedir. Köyleri ise orman köyüdür. Gömbe, soğuk suları ve elma bahçeleriyle ünlü bir yayladır.

Kalkan (Kalamaki): Kaş’a bağlı belde olan Kalkan, Kaş’a 25 km. uzaklıktadır.Görülmeye değer bir koyun kıyısına kurulmuştur.Otelleri, pansiyonları, restoranları ve alışveriş mekanları ile her yıl binlerce turist çekmektedir.

Antik Kentler

Antiphellos, Patara (Ovagelemiş), Xanthos, Belenli (İsinda), Sütlegen (Nisa)

Patara Plajı, 18 km. uzunluğu (en dar 280m. en geniş bölümü 1500 m. ulaşan ölçümü) ile Türkiye’nin en uzun kumsalına sahip plajıdır.

 

Muhteşem yemek mönüsü
Akdeniz mutfağının yaygın olduğu Kaş beldesinde yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

– Kırmızı Sulu Et
– Tarhana
– Erişte
– Çoban Salatası
– Höşmerim Tatlısı
– Sucuk Bulamacı
– Hibeş

Antalya Kaş’a en kolay Ulaşım Yolları

Antalya Kaş’a Pamukkale ve Kamil Koç’un büyük kentlerden direkt otobüs seferleri var. Ayrıca uçakla Antalya’ya gidip, buradan her saat kalkan midibüslerle Kaş’a ulaşmak da mümkündür.

Genellikle Antalya’dan çıkış yapan mavi yolculuk teknelerinin olmazsa olmazı Kaş, tüm hoyratlıklara rağmen hala Akdeniz’in en özel mekanlarından biri olmayı sürdürüyor… Yanı başındaki komşusu Kalkan ise İngiliz istilasına karşı direnmeye çalışıyor. Bu arada Kalkan teraslara konumlanmış bir restoran ve kafeleriyle önemli bir gurme merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Kaş – Kalkan arasında yer alan Kaputaş Kumsalı ise tam anlamıyla bir doğa harikası. Yolculuk programınızda yoksa çok şey kaybettiniz demektir. Kaptanınızı ikna edip mutlaka bu güzelim kumsala uğrayın.

Kaş’ın tarihi ve turistik yerleri
Anadolunun en muhteşem uygarlıklarından olan Likya Birliği’ne evsahipliği yapan Kaş, aynı zamanda “Işık Ülkesi” olarak da anılırdı. Yılın büyük bölümünde güneşin eksik olmadığı Likya sahilleri için herhalde bundan daha doğru bir isim düşünülemezdi… Likya Uygarlığı’nın dağ ve denizle şekillenen coğrafyası, Kaş’ın da karateristik özelliklerini oluşturuyor. Likyalılar, bugünkü Fethiye’nin doğusu ile Antalya’nın batısı arasında kalan bölgede M.Ö. 2. yüzyıl civarında yaşamışlar. Likya Birliği’nin, sarp dağlar ve denizle çevrili coğrafyasının önemli kenti Kaş’ın o dönemdeki adı ise Antiphellos’tu. Bu isim de Kaş’ın görünümüne çok uyan bir anlam taşıyor. “Kayanın karşısı” anlamına gelen isim Kaş’ın kurulu olduğu dağın eteklerindeki kayalık yapıya çok uygun düşüyor.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!