Ananas nedir faydaları nelerdir

18 Ekim 2017 Yazan  
Kategori BİTKİLER VE SAĞLIK

Ananasın faydaları yararları nelerdir
Ananasın Faydaları
Ananasın faydaları C vitaminine dayanır. Gittikçe tüketimi yaygınlaşan tropikal bir meyve olan ananas, yüksek besin değeriyle oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Ananasın C Vitamini boldur. C vitamini sayesinde saç, tırnak ve cilt üzerinde oldukça faydalı etkiye sahiptir. Hücre yenilenmesini hızlandırır, yaşlılıkla mücadele eder ve sizi gençleştirir.

Ananasın faydası içerisinde sadece ananasa özel enzimlerin bulunması da yer almaktadır. Sadece ananasa özel olan bu enzimler yağ yakmayı kolaylaştırır. Sindirim üzerinde faydalıdır. Zayıflamak ve yağ yakmak isteyenler Ananas tüketebilirler. Bu yüzden pek çok diyet listesinde ananas bulunmaktadır. Ananasın kabızlık üzerinde tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ananas kabızlığı tedavi eder. Sindirim sisteminde sorun bulunanlar ananas tüketebilirler.

Ananasın Antioksidan Özelliği:
Ananasın antioksidan özelliği sayesinde pek çok hastalığın önüne geçilebilir. Ananasın içerisinde bulunan C vitamini kanı temizler. Solunum yolu hastalıkları üzerinde tedavi edici etkiye sahiptir. Diyabete bağlı kalp hastalıklarına iyi gelir. Serbest radikallerin yayılmasını engeller.

Makula Dejenerasyonu:
Makula dejenerasyonu sarı nokta hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık bir retina hastalığıdır. Daha çok 60 yaş ve üzeri kişilerde görülür. Eğer tedavi edilmezse körlükle bile sonuçlanabilir.

Bu hastalığın tedavisini araştıran doktorlar, A,C ve E vitaminlerinin hastalığa iyi geldiğini saptamıştır. Ananasın zengin vitamin içeriği dikkate alındığında sarı nokta hastalığına karşı iyileştirici etkisinin olacağı açıktır. Elbette bir göz doktorunun tedavisi kadar etkin değildir, sadece yardımcı bir beslenme aracı olarak kullanılmalıdır.

Bromelain:
Ananas içerisinde bulunan bu madde elbette ki bir hastalık değil. Tam aksine bu maddenin pek çok faydası bulunuyor. Hatta ananasın faydaları bu maddeye bağlı. Bromelain her şeyden önce iltihabı önlüyor. Vücuttaki su tutulmasına bağlı şişliği engelleyen bu madde gut hastalığının tedavisine yardımcı olmakta. Protein sindirimini hızlandıran enzim, sindirim sistemine katkıda bulunuyor.
Ananas içinde insan vücudu için gerekli olan vitaminlerin hepsi mevcuttur. Ayrıca mineral bakımından da oldukça zengindir ve 16 minerali ihtiva eder. Bu bakımdan faydaları da fazladır. İçerdiği su miktarı da fazla olduğundan zayıflamak isteyenler için fayda sağlar.

Özellikle şişkinlik ve ödem yapan, sinüzit, boğaz ağrısı, kireçlenme ve gut gibi iltihabi hastalıklarda, iltihap önleyici etki göstererek şişkinliğin azalmasına yardımcı olabildiği bilinmektedir.

Ananasın insan sağlıgındaki önemi nedir

Ananas içerdiği protein mayası sayesinde yiyeceklerdeki proteini çözer.

Özellikle etin sindirilmesinde etkilidir. Bu etkilerinden dolayı da sindirim sistemine doğrudan etki yapar ve mide çalışmasını hızlandırır.

Bağırsakların temizlenmesini sağlar. İçerdiği bromelain enzimiyle bağışıklık sistemini kansere karşı harekete geçirir ve güçlendirir. Bu yüzden kanseri önlemede etkilidir. Ayrıca bu enzim sayesinde mide asidini düzenleyip ve kireçlenmenin önüne geçer.

Selülit tedavisine yardımcı olur ve idrar söktürür.

Vücutta ateş meydana geldiğinde ananas suyu içilmelidir. Yıllardan beri insanlar nezleye ve ateş yükselmesine karşı ananas suyunu kullanmışlardır. Çünkü içindeki protein mayası bu sorunlara birebirdir.

Boğaz iltihabını da önler.

Kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonu düzenler. Buna bağlı vücutta yağ birikiminin de önüne geçilmiş olunur.

İnsanlardaki stresin önüne geçer. İçerdiği B vitamininin etkisiyle saçın parlamasına yardımcı olur ve cildi nemlendirir.

Ananas alırken bazı hususlara dikkat edilirse bu faydalardan tam manasıyla yararlanılmış olur. Ananas yaprağı koyu yeşil renktedir ve tazesini ayırt etmekte bu unsur dikkate alınmalıdır. Tam olarak olgunlaşmış ananas alınmalıdır. Olgunlaşmış ananasların dış rengi canlıdır ve bıçakla dışı soyulabilir.

ANANAS TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR
Uzmanlar ananasın aşırıya kaçılarak tüketilmesini uygun görmüyor. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kan pıhtılaşmasında sorun yaşayanlar ananastan uzak durmalıdır. Tüketilirken ortasındaki sert kısım çıkarılmalıdır.

Kaydet

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!