Amasra İlçesi genel bilgiler

14 Ekim 2018 Yazan  
Kategori ŞEHİRLER VE İLÇELER

AMASRA İLÇESİ GENEL BİLGİLER
Amasra nüfusu 14.817 .kişidir (2018 yılı verilerine göre )
Amasra’nın Bartın’a uzaklığı 16 km. dir. Yaklaşık olarak 25 dakika sürer.

Amasra coğrafi yapısı
Amasra, bulunduğu konum ve elverişli iklimi nedeniyle oldukça yeşile hakim yörelerden birisidir.Ormanlık alanın fazla olduğu bölgede mavi ile yeşilin uyumuda göz doldurmaktadır.
Bölge de dağlık alan ilçe dışında kalmaktadır.İlçenin hemen dışında sarp ve dik dağlıklar göze çarparken ilçe merkezinde de tepeler vardır.

Amasra nerededir ?
Amasra, Batı Karadeniz bölgesinde Bartın iline bağlı küçük ve şirin bir sahil kasabasıdır. Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahip olan Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir. Amasra halen özgün balık lokantaları, temiz orta boyuttaki otelleri ve sayısız ev pansiyonuyla turizme katkıda bulunmaktadır.

Amasra tarihi güzellikleri yemyeşil doğa güzelliği yanısıra tertemiz koyları ve kumsalları ile tatil severlerin ilgisini çekmektedir. Büyük liman plajı Amasra`nın doğusunda yer alır ve tatil severlerin en çok tercih ettikleri kumsaldan biridir ilçe merkezine 50 mt uzaklıkda olup plaj ve kumsal boyu yaklaşık olarak 300 mt uzunluğundadır.

Amasra tarihçesi
1460 tarihinde Fatih kenti Osmanli topraklarina kattiğı Amasra’nın ilk adı Sesamos’tur. Rivayete göre Sesamos’u Iskitler’in bir kolu olan Amazonlar kurmuslardi. Kent 300 yıil kadar Fenike egemenliginde kalmistir. Amasra Tarihi Güzellikleri,Konumu canli bir pazar yeri ve islek bir iskeleydi. MÖ 9. yüzyilda Fenike Karadeniz kolonilerini terk edince kent İyonlar’in egemenligine girdi. Daha sonra Pontus yönetimine geçti. Bu dönem Amasra’nin refah çagı olmustur. Pontus’un Roma’ya yenilmesinden sonra Sesamos Amastris veya Amasra Marmarali korsanlar tarafindan yagma edildi. Daha sonra Romalilar kapsamli bir imara giristiler. Roma egemenligi 500 yil kadar sürdü. Kent Roma’dan sonra Bizans yönetimine geçti.

XIII. Yüzyilda Cenevizli tüccarlar sehri ele geçirmislerdir Ekim 1460;ta Fatih Sultan Mehmet;in fethine kadar Ceneviz yönetiminde kalan sehirde canli bir ticari hayatin yansiması olarak pek çok sanat eseri günümüze ulasmıştır.

TARİHİ VE GEZİLECEK YERLERİ
Amasra Kalesi :
İlk kez Romalılar döneminde, bugun ayakta duran surlar ise Bizanslılar döneminde yapılmıştır. M.S. 14. ve 15. yüzyıllarda Cenovalılar tarafından ön duvarlar ve kapılar yapılarak daha iyi savunmaya alınmıştır. Surlar Boztepe ve Zindan mahallesinden oluşan iki ada kütlesini çevrelemektedir ve bu iki ada kemere adı verilen roma döneminde yapılmış birbirine bağlanmaktadır. Surlar büyük blok taşlarla inşa edilmiş olup kale şeklinde kulelerle tahkim edilmiştir Amasra kalesi ortaçağ havasını günümüze yansıtan önemli kalıntılardandır.

KEMERE KÖPRÜSÜ
Amasra`daki Sormagir mahallesi ile Boztepe-Zindan Mahallesinini birbirine bağlayan köprüdür eski zamanlarda köprünün altı çakıl taşları ile kaplı idi Amasra deniz temizliğinde köprünün altından deniz akımı sağlanmıştır köprüye ulaşım iki ayrı ufak geçit den geçilerek sağlanmaktadır köprü Roma döneminde inşaa edilmiştir köprü kenarları toprak kayması nedeni ile günümüzde restore edilmiştir.

KUŞ KAYASI
Kuşkayası-Yol Anıtı M.S. 41-54 tarihleri arasında Roma İmparatoru Tiberius Germanicus Cladius zamanında Bithynis Pontus Valiliği’ne atanan Gais Julius Aeuilb tarafından, bölgenin, ‘karayolu dinlenme yeri’ olduğunu belirtmek için inşaha edilmistir Kemerli bir niş içine oyma tekniği ile yapılan anıtta toga giyimli bir insan figürü ve nişin sağındaki sütunun üzerinde kartal motifinin yer aldığını belirten Göçmen, “Buradaki kartal, Roma askerlerinin sınırsız gücünü temsil etmektedir.

GÖLDERE ŞELALESİ
Bartın’ın sınırlarında bulunan Amasra, cennetin kocaman bir parçasını içinde saklamaktadır.
Hiç kuşkusuz bu parçalardan biri de Göldere Şelalesi’dir. Göldere Şelalesi’ni gezerken akan sular sanki dışardan gelen bir ses değil, içinizde akan duygular gibi dokunacak damarlarınıza. Küçük olmasına rağmen etkisi büyüktür Göldere Şelalesi’nin. Seyrine ve güzelliğine doyum olmaz. Düzenleyeceğiniz bir gezide bu şelaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!