Akşam ezanı neden hızlı okunur

23 Ekim 2018 Yazan  
Kategori İSLAM VE YAŞAM

AKŞAM NAMAZININ FARZI NEDEN ÖNCE KILINIR
Akşam ezanının neden hızlı okunduğu da bununla ilgilidir Allah-u Teâlâ namaza o kadar önem veriyor ki Sevgili Peygamberimiz (SAV) kıyametin akşam vakti ve ezandan kısa bir süre sonra kopacağını haber vermiştir. Ezan hızlı okunup, diğer namazlara sünnet namazı kılınarak başlanırken akşam namazına farz namazdan başlanılıyor. Kulun kıyamet koptuğunda farz namaz borcuyla gelmemesi için bu yol açılmıştır.

Bazıları için namaza önem vermeyip sadece Allah’a iman etmenin yeterli olabileceğini düşünüyorlar. Kimileri de vardır ki, “insan namaz kılmadan cennete girebilir, önemli olan kalbin temiz olmasıdır” gibi söylemlere inanmaktadır. Namazın önemini idrâk etmek için öncellikle namaz kılınmaması durumunda insanı bekleyen akıbetin ne olduğunun bilinmesi gerekir. Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

مَا سَلَكَكُمْ فٖى سَقَر قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلّٖينَ وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكٖينَ وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضٖينَ وَكُنَّا نُكَذِّبُ بِيَوْمِ الدّٖين

”Cennetlikler Cehennemliklere soruyorlar; sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? Şöyle cevap verirler: “Biz namaz kılanlardan değildik, yoksulu doyurmazdık, batıla dalanlarla beraber biz de dalardık ve Din (hesap) gününü yalan sayardık.” Müdessir 42- 46

Allah-u Teâlâ bu âyetlerle insanları cehenneme sevk eden amellerden bahsetmektedir. Namaz kılmayanların, yoksulu doyurmayanların, batıla dalanların ve hesap gününü inkâr edenlerin cehennemle cezalandırılacağını bildirmektedir.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!