ABD’nin dünyada yaptırdığı darbeler

08 Nisan 2018 Yazan  
Kategori MAKALE YORUM

ABD’nin parmağı olmayan darbe yok
Kendi çıkarları için Dünyayı kan gölüne çevirmekten kaçınmayan ABD,kendisine uşaklık edecek koltuk sevdalısı bürokratları devirdiği yönetimlerin yerine ülke yönetimine getirerek dünyadaki hakimiyetini güçlendiriyor.Sudan bahanelerle işgal ettiği Irak,Afganistan’dan sonra petrollerine ulusal zenginliklerine göz diktiği Arap ülkelerinde başlattığı bahar koduyla yaptırdığı darbelerin bilançosu kesin rakamı meçhul olan katliamlara sebep oldu.Bu ülkelerde sular bir türlü durulmadı.En son Mısır’da seçimle başa gelen İslamı iktidarı istediği koşullara uymayacağına kanaat edince Devlet başkanı Mursi’yi kendi atadığı genelkurmay başkanı SİSİ tarafından bir darbe ile indirildi.

ABD bir süre suskun kalarak işlenen cinayetlere,yapılan katliamlara seyirci kaldı.Fakat bu darbede ABD parmağı olduğu çabuk ortaya çıktı.

ABD ben yaptım oldu meydan okumasına yıllarca Dünyada hiç bir ülkeden güçlü bir ses çıkmadı.Çıkaran ülkeleri karıştıramadıysada onları ambargolarla yalnızlığa mahkum etti.

İŞTE ABD’NİN DÜNYADA YAPTIRDIĞI DARBELER:
ABD’nin dünyada yaptığı darbeler

ABD’nin yabancı şirketlerin işletmesinde bulunan zengin İran petrollerini millileştiren İran Başbakanı Muhammed Musaddık’ı, CIA darbesiyle devirdiğini itiraf etmesi tartışmalara neden oldu.

ABD’nin yabancı şirketlerin işletmesinde bulunan zengin İran petrollerini millileştiren İran Başbakanı Muhammed Musaddık’ı, CIA darbesiyle devirdiğini itiraf etmesi tartışmalara neden oldu. Bu itiraf 28 Şubat postmodern darbe ile Türkiye’de ve bütün İslam dünyasında, ırkçı emperyalizme karşı D-8 ile her şeyiyle yerli ve milli bir duruş sergileyen Erbakan Hükümeti’ne karşı yapılan darbenin kriptolarını akıllara getirdi.

Milli Görüş Lideri Erbakan, ABD’nin 31 Ekim 1996 tarihli Ankara Büyükelçiliği’ne, Pentagon’dan gönderilen Darbe Kriptosu belgesi ile 28 Şubat darbesini planladığını ortaya çıkarmış, adeta “Suçüstü” yapmıştı. ABD’nin ‘GİZLİ ACİL’ kodlu darbe kriptosu, CIA eliyle yapılan darbelere dair önemli ipuçları veriyor. “ABD’nin Anahtar Stratejik Ortaklığından Sapmak” ABD için bir darbe gerekçesi. 28 Şubat Kriptosunda konu şöyle açıklanıyor: “Türkiye, Birleşik Devletlerin Anahtar Stratejik ortağı olarak kalmak mecburiyetindedir ve onun bu pozisyonunu gerçekleştirip sürdürmedeki başarımız, bizim milli menfaatlerimizi doğrudan etkileyecektir. Türk askeriyesi bu sonucu elde etmeye doğru daha büyük çaba sarf etmesi için zorlanmalıdır.”

Yabancı şirketlerin işletmesinde bulunan zengin İran petrollerini millileştiren İran Başbakanı Muhammed Musaddık’ı, Amerikan Ulusal Güvenlik Arşivi tarafından açıklanan belgelere göre CIA, darbe yaparak devirdiğini 60 yıl sonra resmen kabul etti. CIA, hemen her aşamasında yerel işbirlikçilerin rol aldığı hükümeti devirme komplosu için “TPAJAX” kod adını kullandığı ortaya çıktı. Komplo, Musaddık’ı devirmek için propaganda yapmak, Şah Rıza Pehlevi’yi işbirliği yapmaya ikna etmek, milletvekillerine rüşvet vermek, güvenlik güçlerini organize etmek ve gösteriler düzenlemek gibi çeşitli aşamalardan oluşuyordu. Yayımlanan belgeler arasında Şah Rıza Pehlevi’nin ABD’nin isteğiyle General Fazlullah Zahedi’yi başbakan atadığı ferman da ortaya çıkmış oldu. Yani ABD hem darbe planlıyor, hem de ardından üst düzey görevlere gelecek isimleri bir bir belirliyordu. İran’da ilk girişimlerinde başarısız olan Amerikan darbe işbirlikçileri, 19 Ağustos 1953’teki ikinci denemelerinde başarmışlardı.

Darbe uzmanı Ülke ABD

Tarihe ‘Özgürlükler Ülkesi’ değil de, Darbeler Ülkesi olarak geçecek ABD’nin, halen canlı olarak devam eden küresel Mısır darbesi ve henüz ıslaklığı kurumamış 28 Şubat Postmodern darbenin hengamesinde, İran darbesini yaptığını neden açıkladığı merak konusu. Ve neden şimdi sorusu psikolojik harp tekniklerinin Mısır’daki canlı darbe ile ilgili olup olmadığı sorularını gündeme getiriyor. Bugüne kadar Latin Amerika’da, Afrika’da, Ortadoğu’da, Asya’da, 11 Eylül provakasyonlarından sonra ise dünya Siyonizminin adeta ‘amentü gibi iman ettiği büyük İsrail hedefleri için’ özellikle İslam coğrafyasında onlarca hükümeti gizli-açık darbe ile devirdiği biliniyor. Maşaları eliyle yaptırdığı darbeler sonrasında ise Mısır’da olduğu gibi demokrasi adına işkence ve katliam düzeni kuran, suikastler tertipleyen, ekonomik krizler çıkararak hükümetleri başarısız kılan, özetle 20. asrı cehenneme çeviren… Bütün bunları yapmak istemediğinde de “İsrail tarafından bir ülkede darbeye zorlanıp ikna edilen” Amerika ve istihbarat örgütü CIA, neden şimdi itiraflara başladı acaba?

28 Şubat’ın Darbe Olduğu Belgelerle ispatlandı.

Acaba Amerika, 31 Ekim 1996 tarihli GİZLİ, Aksiyon POL, Bilgi AMB, DCM kodlu, Dışişleri Bakanı Warren Cristopher adına, Milli Güvenlik Konseyi, Washington Acil Bilgisiyle ABD Ankara Büyükelçiliği’ne gönderdiği Darbe Kriptosunu da kabul edecek mi? Kripto aynı zamanda Atina, Beyrut, Moskova, Sofya Büyükelçilikleri ile Geneva ve NATO ve BM Amerikan Misyonlarına da gönderilmişti. Ancak dönemin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın açıkladığı “Darbe plan ve aksiyonları belgesi” ile ABD’ye adeta suçüstü yapmıştı. Christopher imzasıyla gönderilen söz konusu darbe belgesinde şu ifadelere yer veriliyordu: “Amerikan menfaatlerinin aksine, Türk dış politikasını Batıdan ayırıp Arap ve Müslüman dünyasına doğru kaydıran Erbakan Hükümeti’nin, ortağı DYP eliyle istifaya zorlanıp REFAH-YOL Hükümeti’nin yıkılması için Türk askeriyesi daha büyük çaba sarf etmesi için harekete geçmeye zorlanmalı. Bu konudaki aksiyon planlarınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz. BT GİZLİ”

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın temin ederek ABD’ye suçüstü yaptığı Aksiyon, POL, BT GİZLİ Kodlu Belgede, Amerika ve onu “terbiye edilmemiş bir aygır gibi” ülke ve halkların üzerine salan dünya Siyonizmi, “Ya bendensin, ya da düşmanım” mantığını kullanıyor. Buna göre Türkiye’deki 28 Şubat Postmodern Darbe örneğinde “Anahtar Stratejik Ortaklık” ifadesi yer alıyor. “Türkiye, Birleşik Devletlerin Anahtar Stratejik ortağı olarak kalmak mecburiyetindedir ve onun bu pozisyonunu gerçekleştirip sürdürmedeki başarımız, Bizim milli menfaatlerimizi doğrudan etkileyecektir. Türk askeriyesi bu sonucu elde etmeye doğru daha büyük çaba sarf etmesi için zorlanmalıdır” Amerikan belgesine göre Asya, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Arap Yarımadasında adil bir sistem kuran Selçuklu ve Osmanlı’dan sonra, talihsiz bir şekilde Batı’ya yönelen genç Türkiye Cumhuriyeti’nin, New York Times gazetesinin ünlü başyazarı Yahudi asıllı William Safire’in ifadesiyle “Tek İslami Başbakan Erbakan’ın” Türkiye’yi stratejik ortaklıktan çıkardığı anlaşılıyor. ‘

Batının menfaatleri için anahtar stratejik ortak olarak kalmak.’ Bu gerekçe İsrail, Amerika ve Avrupa için, seçimle işbaşına gelmiş hükümetlere karşı sözde demokratik ilkelerini çiğneterek darbe yaptırmanın temel nedeni oluyor. Tıpkı Mısır’daki, ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye karşı, Batı maşası General Abdülfettah El Sisi’ye yaptırdıkları darbede olduğu gibi. Gerekçe aynı, “Mursi yönetimindeki Mısır’ın Amerikan ve Batı menfaatlerinden koparılıp açlık ve sefalet içinde kıvranan Afrika, İran dahil Arap ve Müslüman ülkelerle ciddi işbirliğine yönelmesi. D-8 ortağı olduğu Türkiye ile ilişkilerini en yüksek düzeye çıkarması ve Mısır halkının özgürlük ve adalet taleplerini Amerika-Avrupa-İsrail menfaatlerinden üstün tutması.”

ABD Taşeron eli CIA ’nın yaptırdığı bazı darbeler:
Dünya Siyonizmi ve İsrail için taşeron olarak kurulmuş ABD ve CIA sadece İran’da Musaddık ve Türkiye’de Erbakan Hükümeti’ne karşı darbe yapmakla kalmadı. İşte, Darbeler Ülkesinin ABD’nin CIA eliyle darbe ile dünyanın bir çok ülkesinde değiştirdiği rejimlerden bazı icraatlar. Söz konusu darbelerde bugüne kadar 7 milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor. Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA 1948’de, kurulan “Örtülü Operasyonlar Bölümü” ile çok kanlı darbelere zemin hazırladı.

Guatemaladan Kongo’ya Darbeler…
Guatemala’da Amerikan “United Fruit” Şirketi’ni millileştirme tehdidinde bulunan ve 1954’te seçimle işbaşına gelen Jacobo Arbenz askeri darbeyle gitti. Ülkede sağcı dikta rejimleri birbirini izledi. 100 bin insan bu rejimlerin kurbanı oldu.

Haiti’de 1959’da CIA destekli “Papa Doc” Duvalier ülkenin diktatörü oldu. Duvalier, dehşet veren “Tonton Makut” adlı bir polis oluşturdu. Bu polis gücü 100 bin kişiyi katletti.

Dominik Cumhuriyeti’nde 1961’de CIA, ilk başlarda iktidarını desteklediği ancak zamanla çok güçlenen ve ülke ekonomisinin yüzde 50’sine hükmeden ve küresel ABD sermayesi şirketlerinin çıkarlarına ters düşen Rafael Trujillo’yu bir suikast sonucu saf dışı bıraktı.

Kongo’da 1961’de Seçimle göreve gelen Patrice Lumumba CIA tarafından öldürüldü. Ülke dört yıl siyasi çalkantıyla sarsıldı.

Ekvador’da 1961’de CIA destekli askeri güçler seçimle işbaşına gelen Başkan Jose Velasco’yu istifaya zorladı.

Ekvador’da 1963’te askeri darbe ile Başkan Arosemana devrildi.

Dominik Cumhuriyeti’nde 1963’te seçimle gelen Devlet Başkanı Juan Mosch devrildi.

Brezilya’da 1964’te seçimle gelen Joaoa Goulart Hükümeti askeri darbeyle gitti.

Endonezya’da 1965’te seçimle gelen Sukarno askeri darbeyle gitti. Yerine General Suharto geldi. Katliamlar durmadı.

Yunanistan’da 1967’de seçimlerden iki gün önce CIA destekli askeri darbe gerçekleşti. Altı yıl süren “Albaylar Cuntası” Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekatı ile devrildi.

Kamboçya’da 1970’te Prens Sihanuk devrildi.

Bolivya’da 1971’de askeri darbe ile solcu başkan Juan Torres devrildi.

Şili’den Pinochet’ten, Mısır’da Sisi’ye Darbe Sevdası

Şili’de 1973’te CIA destekli askeri darbe Şili’yi tam bir karanlığa gömdü. Seçimle işbaşına gelen Sosyalist Başkan Salvador Allende öldürüldü ve yerini General Augusto Pinochet aldı. Şili toplumu hala bu yıllarca süren ve binlerce kişinin yok olduğu kanlı ve acılı dönemin acılarıyla yaşıyor.

ABD, 1991 Körfez Harekatı’ndan sonra rotasını, İngiltere’de yapılan NATO toplantısında İslam dünyasına çevirdi. Fiili işgallere başladı. Irak bombardıman edildi. Sonra İşgal edildi.

Ardından Fas’tan Endonezya’ya Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında ülkelerin yönetimlerini ve sınırlarını değiştirmeye başladı. Irak’ı fiilen üçe böldü. Libya’yı işgal etti. Ardından Suriye, Mısır geldi.

Bu arada 2000’li yıllar, ABD için Turuncu Devrimler yılı oldu. Yahudi İşadamı Soros eliyle Gürcistan, Ukrayna gibi birçok ülkede Rusya yanlısı yönetimler değiştirildi, Batı yanlısı yönetimler işbaşına getirildi.

ABD’DENİN KİRLİ ÇAMAŞIRLARINI PAZARA MİLLİ GÖRÜŞ ÇIKARDI
Erbakan’dan Amerikan Darbesine Suçüstü
Darbeci Amerika adına Pentagon’dan gelen ve Türkiye’de Erbakan Hükümeti’nin düşürülmek üzere elden ne gelirse yapılması gerektiğini belirten darbe kriptosunda darbelerin gerekçesi, ülkelerdeki yerli Hükümetlerin kendi halklarının milli menfaatleri yönünde Amerikan çıkarlarından uzaklaşma temayülü göstermesi pervasızca ifade ediliyor: “Türkiye’nin İran, Irak, Libya, Nijerya ve Sudan ile (Sonradan tamamlanacak D-8 İslam Birliği coğrafyası kast ediliyor) bağlarını kuvvetlendirmek konusundaki mevcut tutumu, bizim milli menfaatlerimize aykırıdır, düşmancadır. Biz inanıyoruz ki, Tansu Çiller’in koalisyondan çekilmesi Erbakan’ı düşürür ve ülkeyi erken genel seçimlere götürür.

” Ancak Amerika, Mısır’da bütün yönlerden ekonomik ambargo ve baskı ile başarısız göstermekte başarılı olduğu ve küresel darbe ile devrilen İhvan-ı Müslimin iktidarının aksine, serbest seçimlere izin verilmesi halinde Erbakan’ın bileğinin bükülemeyeceğini de şöyle ifade ediyor . Darbe Kripto Belgesi’nde, Refah Partisi’nin yükselişinin engellenemeyeceği itiraf ediliyor: “Sonuç kesin olmamakla birlikte Refah Partisi büyük ihtimalle seçimlerden eskisinden daha güçlü olarak çıkacaktır.”

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorum Yazaken SeviyeLi YorumLar Yazınız.!